RELACJA

Spacery – Rowery


Ta kulminacja Olsztyn.Aktywnie! była wyjątkowa!
Na jednej imprezie spotkali się bowiem miłośnicy rowerów, marszobiegów, spacerów i marszów Nordic Walking. Wszyscy pokazali, że lubią aktywny wypoczynek i wspólne spędzanie wolnego czasu. Już po raz drugi idealnie sprawdziła się propozycja niezbyt forsownych tras przygotowanych specjalnie dla nich na terenie Lasu Miejskiego, ciekawe punkty kontrolne, a także miasteczko imprezy zlokalizowane przy Stadionie Leśnym.

Już od pierwszej zapowiedzi „Spacery-Rowery” były przedstawiane jako oferta typowo rekreacyjna, daleka od sportowej rywalizacji czy osiągania nadzwyczajnych wyników. Głównym celem organizatorów, czyli Szpitala MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie i Stowarzyszenia Aktywności Społecznej „Młyn” było zachęcenie Olsztynian do podjęcia minimalnej aktywności, czyli odwiedzenia Lasu Miejskiego i chociażby jednorazowe przebycie przygotowanej trasy.
Dodatkowym magnesem zachęcającym do odwiedzenia okolic Stadionu Leśnego było 5 punktów kontrolnych umieszczonych przy trasie. Za ich przygotowanie odpowiadała Straż Graniczna, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie, Szpital MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Olsztynie oraz Leśny Park Linowy. Dzięki pomysłowości wymienionych partnerów, uczestnicy imprezy mogli w środku olsztyńskiego lasu przekroczyć granicę państwa, dokonać szeregu podstawowych badań diagnostycznych własnego organizmu, skorzystać z leśnego punktu bibliotecznego czy znaleźć się we wnętrzu ogromnego pompowanego kleszcza.

„Spacery – Rowery” to także tętniące życiem miasteczko, gdzie uczestnicy mogli odpocząć, skorzystać z darmowego bufetu ze zdrową żywnością, odwiedzić stoiska służb mundurowych, straży pożarnej i pogotowia ratunkowego oraz skorzystać z bezpiecznej ścianki wspinaczkowej. Z miasteczka na trasy wyruszały zorganizowane grupy uczestników pod okiem instruktorów marszobiegów i Nordic Walking, a także licencjonowanego Przewodnika PTTK.

O skali II edycji „Spacery-Rowery” najlepiej świadczą dane zebrane w biurze imprezy: przez niewiele ponad 3 godziny uczestnicy oddali ponad 930 prawidłowo wypełnionych kart startowych, a na liście biorących udział znalazło się prawie 350 osób. Tak jak w poprzedniej edycji, udało się utrzymać powszechną możliwość uczestnictwa, dzięki czemu równorzędnymi uczestnikami były kilkuletnie dzieci (a nawet niemowlęta w wózkach) oraz osoby bardzo zaawansowane wiekiem. Zgodnie z regulaminem nie było tu żadnych nakazów dotyczących tempa poruszania się po trasie czy limitu liczby osób wspólnie pokonujących trasy, a czynne dołączenie do zabawy było możliwe w dowolnym momencie jej trwania.

„Spacery-Rowery” to także obfita pula nagród, która była rozlosowana wśród wszystkich aktywnych tego dnia osób. Szanse na wygraną zwiększały się z każdym kolejnym przejściem, przebiegnięciem lub przejechaniem trasy. Blisko czterdzieści osób odebrało nagrody ufundowane przez: Szpital MSW, Straż Graniczną, Straż Pożarną, Wojskową Komendę Uzupełnień, Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, firmę cateringową Racjonalneodżywianie.pl, salon fitness Body Perfect oraz Bartbo. Uczestnicy, którzy dotarli na imprezę przy pomocy olsztyńskiej komunikacji miejskiej zostali wyróżnieni w specjalnej loterii, gdzie nagrodami były bilety miesięczne oraz zestawy upominków ufundowanych przez Zarząd Komunikacji Miejskiej w Olsztynie.

„Spacery-Rowery” po raz kolejny pokazały, iż troska o własne zdrowie może być także dobrą zabawą, a impreza profilaktyczna może w wyjątkowy sposób integrować miłośników różnych dyscyplin rekreacyjnych. Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć oraz do udziału w kolejnych inicjatywach pod hasłem „Spacery-Rowery”.

Akcja „Spacery – Rowery” w Olsztynie była elementem ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod tym samym hasłem, finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, a także częścią kampanii „JAdę, NIE TANKUJĘ” finansowanej przez Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie.