Przejdź do treści strony

ZAKŁAD ENDOSKOPII

ZAKŁAD ENDOSKOPII

W Zakładzie Endoskopii ruszamy z zapisami na badania przesiewowe w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego. Poniżej link do ankiety dla pacjentów Programu Badań Przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

ANKIETA DLA PACJENTÓW OBJĘTYCH PROGRAMEM BADAŃ PRZESIEWOWYCH RAKA JELITA GRUBEGO


Endoskopia przewodu pokarmowego

Umożliwia obrazowanie za pomocą specjalistycznych kamer wnętrza przewodu pokarmowego. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań elektronicznych w procesorach graficznych zwiększa wykrywalność nowotworów przewodu pokarmowego na wczesnym etapie rozwoju, gwarantując sukces terapeutyczny.

Zakres wykonywanych badań i zabiegów

Zakład Endoskopii realizuje badania endoskopowe górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego dla pacjentów ambulatoryjnych
Współpracujemy także blisko z Oddziałami naszego szpitala biorąc czynny udział w diagnostyce i leczeniu pacjentów szpitalnych w zakresie schorzeń onkologicznych i gastroenterologicznych.

W Zakładzie Endoskopii rocznie wykonujemy 4500 badań endoskopowych przewodu pokarmowego.

Posiadamy dwie nowoczesne pracownie endoskopowe, w tym jedną przystosowaną do wykonywania badań w znieczuleniu ogólnym przy wykorzystaniu promieniowania X, służące do realizowania badań endoskopowych.

Pracownia endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego, w której wykonujemy gastroskopie diagnostyczne, polipektomie, zabiegi protezowania, zabiegi cholangiopankreatografii wstecznej z procedurami terapeutycznymi, zabiegu ultrasonografii endoskopowej z biopsją narządową.

Pracowania endoskopii dolnego odcinka przewodu pokarmowego, w której wykonujemy kolonoskopie diagnostyczne, zabiegi złożonej polipektomii, zabiegi mukozektomii i dyssekcji podśluzówkowej guzów jelita grubego oraz ablacji zmian jelitowych.

Zakład Endoskopii pełni także całodobowe dyżury endoskopowe zapewniając dostęp do zabiegów endoskopowych dla pacjentów SOR oraz oddziałów szpitalnych, co znacząco podnosi bezpieczeństwo hospitalizowanych pacjentów.

Wyposażenie

Zakład Endoskopii wyposażony jest w najnowocześniejsze zestawy do endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozyskiwane obrazy z kamer wysokiej rozdzielczości zapewniają perfekcyjne obrazowanie przewodu pokarmowego, co przekłada się na stopień wykrywalności zmian patologicznych. Informacje o wykonanym badaniu w zakresie opisu i obrazów wideo są archiwizowane w elektronicznej bazie szpitala.
Proces mycia i dezynfekcji endoskopów jest w pełni zautomatyzowany. Informacja o procesach dezynfekcji i przechowywaniu endoskopów w szafach endoskopowych jest zapisywana i archiwizowana w bazach danych szpitala. Takie postępowanie wyklucza możliwość pomyłki na etapie dezynfekcji aparatów i podnosi bezpieczeństwo epidemiologiczne.
Pracowania endoskopowa posiada zestaw do prowadzenia badań w znieczuleniu ogólnym oraz salę wybudzeń dla pacjentów po takich zabiegach.
Ze względu na wykonywanie badań takich jak ECPW z wykorzystaniem promieniowania X w pracowni posiadamy aparat RTG ramię C z detektorem cyfrowym 30×30 cm co zapewnia wydajne obrazowanie śródzabiegowe przy minimalizacji dawki pochłoniętej przez pacjenta.

Personel

W Zakładzie Endoskopii jest zatrudnionych 3 lekarzy specjalistów z zakresu chorób wewnętrznych i gastroenterologii, 4 pielęgniarki endoskopowe oraz 2 sekretarki medyczne. Prowadzimy także kształcenie w zakresie gastroenterologii szkoląc 3 lekarzy.

Lekarze:

 • lek. med. Jacek Janiszewski – specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
 • lek. med. Joanna Woźniak – specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
 • lek. med. Iwona Kot-Gromuł – specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterologii
 • lek. med. Łukasz Kozak – specjalista chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
 • lek. med. Anna Karpińska – specjalista chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z gastroenterologii
 • lek. med. Paweł Witkowski – specjalista chorób wewnętrznych w trakcie specjalizacji z gastroenterologii

Pielęgniarki:

 • mgr piel. Morawska Dorota, specjalista pielęgniarstwa zachowawczego, pielęgniarka koordynująca
 • Monika Piotrkowska, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego, pielęgniarka endoskopowa
 • Urszula Typa Biesek, pielęgniarka endoskopowa
 • mgr piel. Beata Stodolniak, pielęgniarka endoskopowa
 • Emil Połubiński, pielęgniarz endoskopowy

Sekretarki:

 • Mirosława Pawlus
 • Agnieszka Tylicka

 

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter