Przejdź do treści strony
zabieg embolizacji

Unikatowy zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego…

24 czerwca 2022 r. w Zakładzie Radiologii Zabiegowej Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie wykonany został unikatowy zabieg embolizacji tętnic gruczołu krokowego (tzw. PAE).
Zabieg PAE zmniejsza unaczynienie prostaty, co powoduje redukcję jej objętości i złagodzenie objawów związanych z jej przerostem. Należy podkreślić, że sam gruczoł krokowy pozostaje nienaruszony a przez to ryzyko powikłań jest minimalne.
Pacjentem był 76 letni chory z przerostem gruczołu krokowego (objętość gruczołu wynosiła 70ml) z utrudnieniem oddawania moczu wymagającym zacewnikowania pęcherza moczowego.
Ze względu na wiek i choroby współistniejące (szpiczak) zabieg operacyjny (adenektomia) obciążony był dużym ryzykiem powikłań. W związku z tym Zespół Urologów wraz z Radiologami Zabiegowymi z SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie podjęli decyzję o wykonaniu zabiegu embolizacji gruczołu krokowego.
W znieczuleniu miejscowym radiolodzy nakłuli tętnicę udową a następnie po prowadniku założyli specjalną śluzę umożliwiającą wprowadzanie cewników.
Pod kontrolą obrazu uzyskiwanego za pomocą promieni rtg i podawanego środka kontrastującego (tzw. fluoroskopii) radiolodzy wprowadzili mikrocewnik do tętnic zaopatrujących gruczoł krokowy. Następnie podali przez niego materiał embolizacyjny pod postacią bardzo małych kulek, które doprowadziły do zamknięcia naczyń gruczołu krokowego dochodzących zarówno z prawej jak i z lewej strony.
Po zabiegu założono opatrunek mający na celu zagojenie nakłutej tętnicy.
Pacjent został wypisany do domu dzień po zabiegu.
Zabieg wykonał dr hab. n. med. Krzysztof Pyra,
asysta dr n. med. Rafał Kidziński.

* Pierwszy zabieg embolizacji tętnic stercza wykonany został w 2009 roku. Embolizacja w tym wypadku oznacza zamknięcie światła naczyń – procedura ma na celu ograniczenie dopływu krwi do prostaty, dzięki czemu komórki tego narządu sukcesywnie obumierają. Efektem jest pojawienie się bliznowacenia, które ostatecznie skutkuje zmniejszeniem wielkości gruczołu krokowego. Choć terapią łagodnego przerostu prostaty zajmują się zazwyczaj urolodzy, omawiany zabieg przeprowadzają specjaliści radiologii interwencyjnej.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter