Przejdź do treści strony

Szczepienia pacjentów onkologicznych

Zapisy na szczepienia przeciwko COVID-19 pacjentów z grupy 1B, czyli przewlekle chorych, w tym onkologicznych trwają również w naszej placówce – zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia.

Pacjenci o obniżonej odporności często odwiedzają poradnie i szpitale, gdzie ryzyko zakażenia jest po prostu większe. A ryzyko związane z zakażeniem jest znacznie większe niż z zaszczepieniem. Niezależnie od tego, co o tym myślimy, lepiej się zaszczepić. Nie ma to wpływu na biologię nowotworu

– tłumaczył w materiale TVP3 Olsztyn dr hab. n. med. Dariusz Zadrożny, prof. UWM – lekarz kierujący Kliniką Chirurgii Onkologicznej szpitala MSWiA w Olsztynie.

Onkolodzy muszą dopasować kalendarz szczepień do procesu terapeutycznego. Szczególnie ważne jest to w przypadku chemioterapii – szczepionka powinna być podana między 3. a 7. dniem, które upłynęły od ostatniego cyklu.

Chodzi to, żeby nasi pacjenci byli szczepieni w najlepszym okienku hematologicznym, kiedy nie mają jeszcze ciężkich powikłań po cyklu chemioterapii

– wyjaśnia dr hab. n. med. Lubomir Bodnar, kierownik Kliniki Onkologii i Immunoonkologii z Oddziałem Dziennym Terapii Onkologicznej w Szpitalu MSWiA w Olsztynie.

Opublikowany przez Poliklinika Olsztyn Czwartek, 11 marca 2021

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter