Przejdź do treści strony

Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day)

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Dzień ten został ustanowiony w 2000 roku podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem możemy wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o swoje zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Rak to choroba, w której komórki w ciele rozrastają się w niekontrolowany sposób, powodując guzy, które mogą się rozsiać do różnych organów. W Unii Europejskiej nowotwory stały się główną przyczyną zgonów. Rak jest najczęściej diagnozowany u osób w średnim i starszym wieku. Jednak do zmian w komórkach, które prowadzą do nowotworu dochodzi znacznie wcześniej. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześniej, co daje pacjentom szanse na wyleczenie. Obecnie głównym powodem wysokiej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.
W 1987 roku po raz pierwszy opublikowano Europejski Kodeks Walki z Rakiem (The European Code Against Cancer). Powstał on z inspiracji Komisji Europejskiej i ma na celu edukację społeczeństwa na temat działań, które warto podjąć, aby ograniczyć ryzyko zachorowania na chorobę nowotworową. Europejski Kodeks Walki z Rakiem zawiera 12 zaleceń na zachowanie dobrego zdrowia, chroniąc się tym samym przed ryzykiem zachorowania na raka.

W profilaktyce nowotworów warto uwzględnić dwanaście cennych wskazówek zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem:

  1. Nie pal!
  2. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci!
  3. Utrzymuj prawidłową masę ciała!
  4. Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu! Ogranicz czas spędzany na siedząco. Regularna aktywność fizyczna skutecznie wpływa na zdrowie poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, która odpowiedzialna jest w organizmie za zwiększanie poziomu estrogenów (zwłaszcza po menopauzie), co sprzyja rozwojowi nowotworu!
  5. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia: jedz dużo produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców; ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu) i unikaj napojów słodzonych; unikaj przetworzonego mięsa; ogranicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli!
  6. Ogranicz spożycie alkoholu. Abstynencja pomaga zapobiegać nowotworom!
  7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne!
  8. Chroń się przed słońcem, używaj produktów przeznaczonych do ochrony przeciwsłonecznej. Nie korzystaj z solarium!
  9. Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz zmniejszenia jego poziomu!
  10. Kobiety powinny pamiętać o tym, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory. Jeśli możesz, karm swoje dziecko piersią!
  11. Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków); wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) (dotyczy dziewcząt)!
  12. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych (skrining) w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego (zalecenie dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet); raka piersi (u kobiet); raka szyjki macicy (u kobiet)!

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter