Przejdź do treści strony

Spotkanie dla pacjentów onkologicznych z Ukrainy

19 listopada br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie odbyło się spotkanie warsztatowe dla ukraińskich pacjentów onkologicznych.
Projekt, w ramach którego realizowane są spotkania warsztatowe w całej Polsce, zakłada dotarcie do pacjentów z Ukrainy z informacją o tym, jak odnaleźć się w polskim systemie opieki onkologicznej. Projekt polega na organizacji spotkań prowadzonych w języku ukraińskim z udziałem onkologa, hematologa, psychologa, specjalisty badań klinicznych oraz liderów organizacji onkologicznych. Celem projektu jest również wsparcie, informacja i edukacja chorych na nowotwory z Ukrainy oraz ich bliskich, a także integracja ze środowiskiem polskich pacjentów onkologicznych. Olsztyńskie spotkanie pacjentów onkologicznych z Ukrainy z dyrekcją szpitala – reprezentowaną przez Panią Krystynę Futymę, lekarzami, oraz wolontariuszami było trzecim, po Rzeszowie i Warszawie, w ramach realizowanego projektu, co jest swoistym potwierdzeniem miejsca zajmowanego przez naszą placówkę na onkologicznej mapie Polski.

„Jak leczymy pacjentów onkologicznych w Polsce?”, „Innowacyjne terapie hematoonkologiczne dostępne w Polsce”, „Prawa i obowiązki pacjenta w badaniach klinicznych” czy „Wsparcie psychologiczne pacjenta onkologicznego i jego bliskich” to część istotnych tematów poruszonych przez prowadzących, m.in. przez dr. n. med. Janusza Hałkę – lekarza kierującego Oddziałem Klinicznym Hematologii Szpitala MSWiA w Olsztynie czy lek. med. Olega Sochę ze Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu.

Organizatorami spotkania był SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie oraz Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS z Sanoka. Projekt został objęty Patronatem Honorowym Rzecznika Praw Pacjenta.

Niezależnie od sytuacji politycznej, chorzy na nowotwory powinni mieć dostęp do niezbędnej terapii onkologicznej:
„Choruję na raka już od kilku lat. Przed wojną leczyłam się w Ukrainie. 24 lutego 2022 roku każdy ukraiński pacjent onkologiczny miał dwie wojny: tą z Rosją i własną wojnę z rakiem, dlatego musiałam uciekać do Polski. Teraz mogę porównać systemy ochrony zdrowia w obu państwach. Leczenie pacjentów onkologicznych w Ukrainie jest zupełnie inne. W Polsce na raka się leczą, a w Ukrainie z rakiem walczą. Polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych leków i terapii. W Ukrainie musieliśmy tworzyć zbiórki, żeby zakupić lek, który zazwyczaj w Polsce jest refundowany przez państwo. 
Dziękuję wszystkim Polakom, którzy nas przyjęli jak własną najbliższą rodzinę. Dziękuję polskim lekarzom za to, że nie musimy walczyć z rakiem, a tylko na niego się leczyć.” – Irina z Kijowa, pacjentka Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie.

SANITAS – Ogólnopolska Organizacja, której główną ideą jest edukacja szeroko pojętej profilaktyki nowotworowej oraz udzielanie wsparcia dla osób będących w trakcie lub po chorobie nowotworowej oraz ich rodzinom. Chodzi o to, by przekazać im komplet informacji o przysługujących im prawach i dostępnych metodach leczenia. Oprócz stałych, cyklicznych akcji Stowarzyszenie realizuje wiele spontanicznych pomysłów. Często wychodzimy naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom chwili.

Relacja w TVP3 Olsztyn:
Leczenie onkologiczne Ukraińców. Spotkanie w poliklinice (tvp.pl)

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter