Przejdź do treści strony
profesor Roman Sosnowski rozmawia z reporterką w Szpialu

Profilaktyka raka gruczołu krokowego w audycji Radia Olsztyn

O przyczynach, diagnostyce i możliwościach leczenia raka prostaty na antenie Radia Olsztyn rozmawiał prof. dr hab. Roman Sosnowski kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Rak gruczołu krokowego jest drugim po raku płuca najczęściej diagnozowanym męskim nowotworem. Rocznie rozpoznawany jest u ok. 17 tysięcy Polaków, a ok. 5 tysięcy w tym czasie umiera.

Każdy 50-letni mężczyzna powinien odwiedzić urologa nawet, jeśli nie występują u niego żadne objawy. Wcześniej, bo po czterdziestce powinien zgłosić się do lekarza pan, który obciążony jest rakiem stercza rodzinnie.

Decyzja o zbadaniu gruczołu krokowego pod kątem rozpoznania ewentualnej choroby nowotworowej, to bardzo ważna życiowa deklaracja wobec rodziny. Zapraszamy do Polikliniki Olsztyńskiej, w której rekomendujemy biopsję fuzyjną przezkroczową – mało inwazyjny zabieg polegający na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej, pod kontrolą USG, pobiera wycinki z prostaty.

Diagnoza: rak gruczołu krokowego : Radio Olsztyn

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter