Przejdź do treści strony

Pora zdecydować, jakie świadczenia mają być bliżej pacjenta

Z udziałem przedstawiciela Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie w dniach 17-19 sierpnia br. w Warszawie odbyła się „XII Letnia Akademia Onkologiczna dla Dziennikarzy” zorganizowana przez Fundację im. dr. Macieja Hilgiera.

„W onkologii musimy wymagać doświadczenia i kompleksowości, a to się wiąże z koncentracją. Z drugiej strony mamy dostępność, pojmowaną również jako dostępność geograficzną. Jedno zaprzecza drugiemu. Musimy się zdecydować na pewne priorytety” – mówi Bernard Waśko, wiceprezes NFZ.

„Do opieki nad pacjentem onkologicznym trzeba włączyć lekarzy innych specjalności”
W ramach rozważań naukowo-medycznych na temat dostępności do leczenia onkologicznego pacjentów z regionu warmińsko-mazurskiego odniósł się prof. Tomasz Kubiatowski z Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie w sesji pt. „Onkologia – jaki kierunek zmian?”

„Mamy, jako Szpital, bardzo dobrą chirurgię onkologiczną i radioterapię. Obszarem, na który kładziemy duży nacisk, jest kardioonkologia. Udało się w Naszym Szpitalu stworzyć oddział internistyczny, który zajmuje się także pacjentami onkologicznymi. Trafiają tam chorzy z powikłaniami po leczeniu onkologicznym. Buduje to bezcenną świadomość wśród lekarzy innych specjalności, że także i oni powinni być włączeni w proces opieki nad pacjentem onkologicznym” – wyjaśniał prof. Kubiatowski.

„Działa u nas poradnia kardioonkologii, organizujemy również cykliczne spotkania onkologów i kardiologów, na których rozmawiamy o stosowanych terapiach i ich możliwych powikłaniach. Dzięki temu Nasi Koledzy kardiolodzy zdobywają wiedzę, z jakimi sytuacjami mogą się spotkać. Ta współpraca jest cenna również dlatego, że jeśli dochodzi do powikłań uniemożliwiających dalsze prowadzenie leczenia, działania kardiologów powodują, że możemy je kontynuować”
– zaznaczył.

  • W mniejszych miejscowościach pacjenci onkologiczni mają zdecydowanie gorszy dostęp do specjalistów wspierających, m.in. rehabilitanta, psychoonkologa, czy dietetyka, niż w dużych ośrodkach – mówi dr Kamil Kuć
  • Odległości do pokonania bywają tak duże, że gdy proponujemy pacjentowi dobre leczenie w Olsztynie, często słyszymy, że chory nie będzie w stanie dojeżdżać. Także dlatego, że go na to nie stać – wskazuje prof. Tomasz Kubiatowski
  • W tej sytuacji wymogiem chwili jest rozwijanie na miejscu różnego rodzaju świadczeń, które są elementem prawidłowej opieki onkologicznej: rehabilitacji, terapii żywieniowej, przygotowania pacjenta do zabiegu onkologicznego, czy do chemioterapii – ocenił prof. Kubiatowski
  • Najbardziej kluczowe wydaje się zniesienie różnic w zakresie wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych. Jeżeli pacjent jest zdiagnozowany, można go pokierować do odpowiedniej placówki – zaznacza dr Jerzy Gryglewicz

Tak częste zapraszanie Naszych Pracowników do udziału w sympozjach naukowych, kongresach, konferencjach jest potwierdzeniem fachowości Naszej Kadry i najlepszym dowodem na wysoką pozycję Szpitala w dziedzinie szeroko pojętej onkologii.

Więcej na temat rozważań onkologicznych w poniższym artykule:
Daleka podróż do Centrum Onkologii. „Pora zdecydować, jakie świadczenia mają być bliżej pacjenta” (rynekzdrowia.pl)

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter