Przejdź do treści strony

Październik miesiącem świadomości raka piersi Breast Cancer Awareness Month

Od 1985 roku październik obchodzony jest na świecie jako miesiąc świadomości raka piersi. W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do Pań w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej. Również Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie realizuje szereg działań w ramach programów walki z rakiem piersi – średnio w ciągu roku wykonujemy ok. 7000 badań mammograficznych. Jesteśmy jedną z niewielu placówek medycznych realizujących diagnostykę kompleksową:

  • Każdy niepokojący wynik mammografii skryningowej kwalifikowany jest do dalszej diagnostyki pogłębionej (zdjęcie celowane podejrzanej zmiany oraz badania USG)
  • Pacjentki realizujące wizyty w poradniach specjalistycznych są dodatkowo weryfikowane do badań profilaktycznych mammografii i cytologii;
  • Kobiety z grupy ryzyka raka piersi kwalifikowane są na badanie profilaktyczne co rok, a nie co 2 lata tak jak pozostałe pacjentki;
  • Każda pacjentka ma możliwość rejestracji na badanie w dowolnym dla niej terminie;
  • Kilka razy w roku organizujemy akcje mammograficzne, wspierane przez NFZ, połączone z cytologią, podczas których pacjentki oprócz możliwości wykonania ww. badań biorą udział w wykładach dotyczących profilaktyki i leczenia chorób nowotworowych. Dodatkowo mają także możliwość konsultacji z profesjonalną brafitterką, kosmetologiem/makijażystką;
  • W naszej placówce można wykonać: badania mammograficzne, USG piersi, badania cytologiczne również dla kobiet nieobjętych programem profilaktycznym.
  • Pacjentki mogą rejestrować się telefonicznie pod numerem (89) 539 83 44 oraz 511 566 085 w dniach Pn-Pt w godzinach 12:00 – 14:20, Czw. 12:00 – 16:50.

Rak piersi jest drugim pod względem częstości (po raku płuca) nowotworem złośliwym na świecie, stanowiąc 25% wszystkich zachorowań. W Polsce rozpoznajemy rocznie blisko 19 tys. przypadków raka piersi, najczęściej u kobiet w przedziale 55-65 lat. Bardzo rzadko może występować także u mężczyzn, szczególnie w 7. dekadzie życia. Trzeba też pamiętać o czynnikach genetycznych, tj. o występowaniu raka piersi w rodzinie, szczególnie u matki lub siostry czy wreszcie o czynnikach hormonalnych, czyli ekspozycji kobiet na estrogeny, np. w formie hormonalnej terapii zastępczej, która zwiększa ryzyko występowania raka piersi.
Wszystko to sprawia, że profilaktyka, czyli zapobieganie lub wczesne wykrywanie raka piersi, jest taka ważna!

Pamiętajmy: Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.
Każda kobieta powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi!
Badanie to polega na oglądaniu piersi przed lustrem oraz badaniu ich dotykiem. Niepokój powinny budzić takie objawy jak: zmiany wielkości lub kształtu jednej z piersi, krwawienie lub inny wyciek z brodawki sutkowej, dołki, zaciągnięcia albo owrzodzenia skóry na piersi, wszelkie wyczuwalne zgrubienia lub guzki w piersi lub pod pachąobrzęk ramienia.
Samobadanie najlepiej przeprowadzać regularnie w pierwszym dniu po zakończeniu miesiączki lub raz w miesiącu u kobiet po menopauzie.
Raz w roku z kolei takie badanie powinien wykonywać lekarz rodzinny, ginekolog, chirurg lub onkolog.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter