Przejdź do treści strony

Onkologia a szczepienia

Jakie jest nastawienie pacjentów onkologicznych do szczepień przeciwko COVID-19? Na to pytanie odpowiedzi szukał dr n. med. Dawid Sigorski z Kliniki Onkologii i Immunoonkologii w Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie.

W przeprowadzonym badaniu pozytywne nastawienie do szczepień prezentowało 73,7% pacjentów. Chęć zaszczepienia przeciwko COVID-19 zadeklarowało 60,3% ankietowanych, niechętnych było 23,5%, a niezdecydowanych 16,2%.

O wyborach respondentów decydował poziom wykształcenia, stan cywilny, aktywne leczenie przeciwnowotworowe, wcześniejsze szczepienia przeciw grypie oraz nastawienie do szczepień.

Warto wspomnieć, że tylko 10,1% respondentów otrzymywało regularne szczepienia sezonowe przeciwko grypie, 29,4% było szczepionych, ale nie regularnie, a pozostałe 60,5% nigdy nie szczepiło się przeciwko grypie.

Onkolodzy zachęcają wszystkich pacjentów do regularnych szczepień nie tylko przeciwko COVID-19, ale również sezonowej grypie. To zwiększa nasze bezpieczeństwo. Iniekcje można wykonać również w Poliklinice. Lekarzom w każdym momencie można zadawać pytania i tym samym rozwiewać ewentualne wątpliwości.

Przeczytaj cały artykuł, którego współautorem jest dr n. med. Dawid Sigorski.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter