Przejdź do treści strony

Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty

Pamiętajmy!
23 czerwca w Dniu Ojca obchodzimy również Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty.
Mężczyźni po 50 roku życia narażeni są na problemy ze sterczem. Ogólnopolski Dzień Świadomości Raka Prostaty polega na organizacji kampanii i wydarzeń, które mają dotrzeć do mężczyzn z grupy ryzyka i zachęcić ich do kontrolnej wizyty u lekarza. Zespół lekarzy urologów Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie przyłącza się do szerzenia świadomości wykrywania i leczenia raka prostaty, zalecając Panom przede wszystkim wizyty kontrolne u właściwych specjalistów.
Panowie, w Dniu Ojca, decyzja o zbadaniu gruczołu krokowego pod kątem rozpoznania ewentualnej choroby nowotworowej, to bardzo ważna deklaracja wobec rodziny. Zapraszamy do Polikliniki Olsztyńskiej, w której rekomendujemy biopsję fuzyjną przezkroczową – mało inwazyjny zabieg polegający na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej, pod kontrolą USG, pobiera wycinki z prostaty.

Objawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw. Ustalono, że nadmierne spożywanie mleka stanowi również czynnik ryzyka. Na wystąpienie dolegliwości mają wpływ używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy), nadmierna ilość ostrych przypraw. Nie obserwowano istotnego związku pomiędzy łagodnym rozrostem stercza a paleniem papierosów. Stres i napięcia nerwowe, także wymieniane są wśród czynników ryzyka. Łagodny rozrost gruczołu może być przekazywany genetycznie.

Rak prostaty
Rak gruczołu krokowego (prostaty) jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem u mężczyzn w Polsce. Rozwój guza jest stosunkowo powolny, niekiedy nie daje objawów, dlatego tak ważne jest zdiagnozowanie tej choroby we wczesnej fazie rozwoju.
W celu wczesnego wykrycia procesu nowotworowego niezbędne są regularne kontrole u lekarza urologa, który w przypadku podejrzenia raka skieruje na badanie biopsji prostaty. Jest to konieczne w celu potwierdzenia i rozpoznania choroby oraz umożliwia wybór skutecznej metody leczenia.
Czym jest biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty (gruczołu krokowego)?
Biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty to badanie diagnostyczne, które pomaga wykryć i ocenić stopień zaawansowania raka prostaty. Podczas tego zabiegu lekarz pobiera próbki tkanki prostaty bezpośrednio przez skórę krocza, zamiast przez odbytnicę, jak w tradycyjnej biopsji prostaty.
Aby wykonać biopsję fuzyjną prostaty niezbędne jest wykonanie badania wieloparametrycznego rezonansu tego narządu (mpMRI). W trakcie zabiegu wykonywana jest fuzja obrazów będąca zaawansowaną techniką, która łączy różne metody obrazowania medycznego, takie jak ultrasonografia transrektalna (TRUS) i wieloparametryczny rezonans magnetyczny (mpMRI), w celu dokładnego nakierowania igły biopsyjnej na podejrzane obszary prostaty. Biopsja fuzyjna przezkroczowa prostaty pozwala na precyzyjne pobranie reprezentatywnych próbek raka prostaty, co przyczynia się do postawienia dokładnej diagnozy i planowania właściwego leczenia.

Dlaczego wybieramy tę metodę?
Główną zaletą tej metody jest uzyskanie reprezentatywnych próbek tkanki prostaty, co zwiększa dokładność diagnozy raka. Dzięki precyzyjnemu umiejscowieniu igły biopsyjnej, minimalizuje się ryzyko pominięcia raka, a właściwie pobrany materiał umożliwia dokładniejszą ocenę agresywności choroby. Biopsja przezkroczowa ma również mniejsze ryzyko powikłań, takich jak krwawienie, zakażenia i infekcje dróg moczowych, w porównaniu z tradycyjną biopsją przez odbyt. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym powierzchownym oraz głębokim tkanek krocza. Biopsja wykonywana jest przez nakłucie skóry krocza specjalną igłą pod kontrola sondy USG wprowadzonej do odbytnicy. Lekarz wykonujący badanie pobiera wycinki z miejsc podejrzanych oraz wykonuje tzw. biopsje systematyczną z płata prawego i lewego prostaty. Po zabiegu pacjent ma w okolicy krocza przyklejony opatrunek, który można usunąć po kilku godzinach.

Przygotowanie do zabiegu:

  • Należy przyjąć zalecony przez lekarza antybiotyk na dobę przed biopsją
  • Należy przyjąć wszystkie stosowane leki w dniu badania.
  • Pacjent nie może przyjmować leków obniżających krzepliwość krwi np. Acard, Polocard, Aspiryna, Clopidogrel, Plavix, Agregex, Clopidix, Trombex, Vixam, Zyllt, Ticlo, Acenokumarol, Warfin, Sintrom, Pradaxa, Xarelto, Duoplavin lub inne. Pacjenci leczeni tymi lekami są zobowiązani do bezwzględnego poinformowania o tym urologa wykonującego biopsję oraz do wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który te leki zalecił w celu ustalenia możliwości ich odstawienia lub zamiany na inne leki umożliwiające wykonanie biopsji.
  • Zalecane jest spożycie lekkiego śniadania oraz wypicie zwykłej ilości płynów. Zaleca się unikania pokarmów, które mogą powodować wzdęcia lub zaparcia przed omawianą procedurą.
  • Zalecane jest wypróżnienie w godzinach porannych przed zabiegiem.
  • Należy wziąć ze sobą dokumentację medyczną, szczególnie należy pamiętać o badaniu mpMRI prostaty w formie elektronicznej (płyta CD!)
  • Wymagane jest dokładnie ogolenie skóry krocza (obszar pomiędzy moszną, a odbytem) – jeśli jest to niemożliwe to taka czynność zostanie wykonana przez personel medyczny tuż przed biopsją.
  • W dniu zabiegu przeprowadzone będzie omówienie szczegółów związanych z procedurą, potencjalnymi ryzykiem i korzyściami oraz udzielenie pisemnej zgody przez pacjenta na biopsję fuzyjną przezkroczową.

Co przygotować na badanie?

  • ostatni wynik stężenia PSA
  • opis rezonansu magnetycznego prostaty (mpMRI) wraz z nośnikiem CD (płyta CD jest niezbędna!)
  • dokumentacja medyczna z wcześniejszego leczenia dotyczącego chorób urologicznych

Postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w obserwacji. W dniu biopsji należy unikać ciężkiego wysiłku fizycznego oraz drażnienia mechanicznego miejsca po biopsji np. długa jazda rowerem. Niewielka aktywność fizyczna jak np. spacer jest jednak w pełni zalecana.

Dalsze zalecane postępowanie
Po upływie kilku do kilkunastu dni od biopsji we wskazanym miejscu pacjent otrzyma wynik badania histopatologicznego oraz wskazówki dotyczące dalszego postępowania.

Jako Szpital z wysoce wyspecjalizowaną kadrą medyczną z wieloletnim doświadczeniem w wykrywaniu i skutecznym leczeniu raka prostaty zachęcamy do wizyty kontrolnej u lekarza specjalisty!

mpMRI prostaty – informacje dla pacjenta – Biopsja fuzyjna gruczołu krokowego (badanieprostaty.pl)

Biopsja fuzyjna prostaty – nowy standard rozpoznawania raka stercza – Wojskowy Instytut Medyczny (wim.mil.pl)

Biopsja prostaty Warszawa Ursynów | Stercza cena prywatnie i na NFZ (szpitalmazovia.pl)

Biopsja Fuzyjna – Radio Medica – Umów się na badanie!

Biopsja fuzyjna prostaty, zabieg i leczenie | URO Piaseczno

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter