Przejdź do treści strony

Movember – listopad miesiącem świadomości raka prostaty

Na całym świecie listopad obchodzony jest jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.
Kadra medyczna Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie aktywnie włącza się do akcji Movemeber, zachęcając MĘŻCZYZN do badania się w kierunku wykrywania potencjalnego raka prostaty. Zapraszamy w sobotę 25 listopada br. do Polikliniki Olsztyńskiej na spotkanie ze specjalistami urologii – w programie, m.in. badania, konsultacje oraz prelekcja dotycząca profilaktyki onkologicznej mężczyzn.
Od pięciu lat w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie działa Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej. Specjalizuje się, przede wszystkim, w leczeniu nowotworów uroonkologicznych, ale i w operacjach – innowacyjnych nie tylko na skalę kraju, ale również świata, m.in. operacji wykonywanych przy użyciu robota chirurgicznego.

Termin Movember powstał w wyniku połączenia dwóch wyrazów moustache – wąsy oraz November – listopad. Celem kampanii Movember jest zmiana oblicza męskiego zdrowia, natomiast wąsy, które przez twórców zostały ustanowione symbolem kampanii, mają ową zmianę oblicza komunikować.
Rak jądra cechuje się dość dobrym rokowaniem. Liczy się jednak czaswykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Niestety, wciąż jeszcze zdarza się, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza lub go bagatelizuje. Celem akcji jest przebicie się do świadomości mężczyzn, jak również ich bliskich, próba wytrącenia z natłoku codziennych spraw oraz przypomnienie, że najważniejsze jest zadbanie o własne zdrowie. O ile kampanie promujące profilaktykę nowotworów kobiecych (na czele z rakiem piersi) w pełni zaaklimatyzowały się w Polsce i na świecie, o tyle w przypadku nowotworów, na które chorują mężczyźni, nadal mówi się o nich zbyt mało. A statystyki nie pozostawiają złudzeń:
Szacuje się, że co 3. mężczyzna w wieku od 50 do 80 lat oraz 80% mężczyzn po 80 roku życia zachoruje na raka prostaty! Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem i dotyczy mężczyzn po 45. roku życia. Nowotwór ten zajmuje niezmiennie 4. miejsce pod względem śmiertelności na świecie. Coraz więcej wiemy na temat czynników mogących wpłynąć na rozwój choroby nowotworowej, jak również na temat profilaktyki i badań profilaktycznych.
W urologii nowotwory rzadko rozwijają się, nie dając objawów. Na ogół chorzy mają szansę na czas trafić do lekarza, ale pacjent musi chcieć pomocy.

Panowie, badajcie się!
Choroba nowotworowa nie odejmuje męskości, tak samo jak dbanie o zdrowie nie jest przejawem słabości. Trzeba o tym nie tylko pamiętać, ale również głośno mówić, często mówić i nie wstydzić się mówić!

Plakat akcji Movember

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter