Przejdź do treści strony

INSEMINACJA DOMACICZNA POD KONTROLĄ USG

W SP ZOZ MSW z W-MCO w Olsztynie w oddziale ginekologii we współpracy z laboratorium wprowadzono nową procedurę inseminacji domacicznej pod kontrolą usg.

Inseminacja domaciczna to ostatni krok przed In vitro.
Wśród osób niezainteresowanych i niezwiązanych z tematem jest to praktycznie nieznana dziedzina. Wiele osób myli ją z rozpowszechnionym i kontrowersyjnym In vitro, jednak jest to coś całkiem odmiennego.
Inseminacja należy do najprostszych technik wspomaganego rozrodu, nie powoduje również żadnych komplikacji. Sam zabieg polega na wprowadzeniu do macicy odpowiednio po przygotowaniu nasienie mężczyzny. Zapłodnienie następuje bezpośrednio w organizmie kobiety. Kobieta przed inseminacją jest poddawana stymulacji hormonalnej, mającej na celu uzyskanie odpowiedniej ilości dojrzałych komórek jajowych. Jeśli kobieta nie ma zaburzeń owulacji inseminacje można przeprowadzić na cyklu naturalnym, bez stosowania hormonów.

Wskazaniem do inseminacji jest:

  • Nieprawidłowa budowa układu rodnego kobiety
  • Drożne jajowody
  • Problemy z owulacją
  • Zespół policystycznych jajników
  • Endometrioza
  • Wrogi śluz
  • Nasienie mężczyzny jest niskiej jakości

Zalety inseminacji domacicznej:

  • Umożliwienie zajścia w ciążę
  • Zapłodnienie zachodzi już w organizmie kobiety
  • Zabieg jest mało inwazyjny
  • Niebolesny, szybki i bezpieczny
  • Wspólne z partnerem uczestniczenie w całej terapii zbliża emocjonalnie
  • Jest zdecydowanie tańsza od metody In vitro

Wadą inseminacji domacicznej jest:

  • Stosowanie stymulacji lekami
  • Konieczność częstych wizyt w gabinecie ginekologicznym

Skuteczność zapłodnienia tą metodą waha się od 5 do 25% na cykl.
Uzależnione jest to od wieku kobiety – im jest ona młodsza (wiek mniej niż 35 lat), tym większe szanse na powodzenie. Kolejnym czynnikiem jest jakość nasienia mężczyzny.

Przygotowanie do inseminacji domacicznej.
Na pół roku przed planowaną ciążą (lub inseminacją) należy prowadzić zdrową dietę, jeść dużo warzyw, owoców (witamin). W przypadku nadwagi spróbować zrzucić zbędne kilogramy. Należy prowadzić aktywny tryb życia (uprawianie sportów), jednak nie należy się zbyt forsować (wykluczone sporty ekstremalne, wymagające dużego wysiłku). Należy dobrze się wysypiać, nie przemęczać się zbytnio, nie stresować i mieć pozytywne nastawienie.
Zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego przez kobietę, unikanie używek: alkoholu, papierosów, a nawet kawy przez oboje partnerów. Mężczyźni powinni unikać gorących kąpieli i przegrzewania genitaliów oraz przyjmowania antybiotyków.

Obserwacja cyklu przed inseminacją domaciczną
Obserwacja odbywa się przy wykorzystaniu aparatury USG TV sprawdzając prawidłowość zachodzących zmian.
Przed zabiegiem inseminacji, mniej więcej w 2-3 dniu cyklu wykonywanie jest badanie ultrasonograficzne dopochwowe.
Gdy wszystko przebiega prawidłowo rozpoczyna się terapia stymulująca polegająca na przyjmowaniu leków hormonami zleconymi przez lekarza.

Zabieg inseminacji domacicznej
Zabieg inseminacji domacicznej jest łatwy, bezbolesny i stosunkowo szybki. Sam proces wprowadzania plemników do macicy to około 5 minut. Pobyt w klinice to około 1,5 godziny. W dniu inseminacji, o wyznaczonej przez lekarza godzinie (zależnej od przyjęcia leku wywołującego owulację), para zgłasza się do kliniki. Mężczyzna po 3-5 dniowej wstrzemięźliwości seksualnej oddaje nasienie, które następnie jest specjalnie przygotowywane. Z nasienie selekcjonowane są najsilniejsze plemniki i przygotowywane tak, by były odporniejsze i szybsze. Ten proces trwa od około 40 minut do 1 godziny. Po tym czasie para udaje się do gabinetu, gdzie będzie przeprowadzana inseminacja pod kontrolą USG TV. Kobieta przygotowuje się jak do badania ginekologicznego, tj. rozbiera się do pasa w dół i zajmuje fotel ginekologiczny. Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, w macicy umieszczany jest cienki cewnik, przez który następnie podawane jest nasienie.

Jak zachowywać się po zabiegu inseminacji.
Po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, opalania się, uprawiania ekstremalnych sportów oraz wykonywania badań RTG. Należy prowadzić spokojniejszy, bezstresowy i niezbyt aktywny tryb życia. Należy rezygnować z używek: kawy, alkoholu, papierosów, nie męczyć się, wysypiać się. Po zabiegu może wystąpić pobolewanie podbrzusza lub ból głowy. Mogą pojawić się bóle podobne jak przed miesiączką, np. ból piersi.

Kiedy wykonać próbę ciążową (test BetaHCG)
Próbę ciążową wykonuje się na 14 dni po zabiegu. Do tego czasu należy nieprzerwanie przyjmować zaleconą przez lekarza dawkę progesteronu. Następnie bez względu na wynik należy skontaktować się ze swoim lekarzem.

Ile razy próbować inseminacji domacicznej?
Według statystyk inseminacja ma największą skuteczność przy pierwszych trzech podejściach. Lekarze sugerują wykonanie maksymalnie sześciu inseminacji i jeśli one okażą się nieskuteczne spróbowania metody In vitro.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter