Przejdź do treści strony

Innowacyjna operacja TaTME (Transanal Total Mesorectal Excision) w Poliklinice Olsztyńskiej

To nowatorska technika chirurgiczna służąca do operacji pacjentów z niskimi, tzn. umiejscowionymi nad zwieraczami odbytu, guzami nowotworowymi odbytnicy. Do tej pory wszystkich chorych z tego typu schorzeniem kwalifikowało się do brzuszno–kroczowego wycięcia odbytnicy z odbytem, co skutkowało tym, że wszyscy chorzy zostawali z wyłonionym sztucznym odbytem wszytym w powłoki brzuszne do końca życia. Dzięki tej innowacyjnej technice około 30 % chorych z niskimi guzami odbytnicy ma szanse na życie w komforcie związanym z brakiem sztucznego odbytu na brzuchu oraz brakiem powikłań po klasycznej operacji (np. zaburzeń w oddawaniu moczu).

W ciągu ostatniego miesiąca w Klinice Chirurgii Onkologicznej SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie kierowanej przez prof. Dariusza Zadrożnego wykonano dwie tego typu operacje, które jak dotychczas są pierwszymi zabiegami chirurgii kolorektalnej na terenie Warmii i Mazur.

Zespół operacyjny składał się z 4 chirurgów, 2 instrumentariuszek operacyjnych, 2 instrumentariuszek pomocniczych oraz zespołu anestezjologicznego. Całość logistyczną koordynowała mgr Stella Kisielewska, oddziałowa bloku operacyjnego.

Do operacji użyto 2 zestawy laparoskopowe. Potrzebny był do tego również specjalny port instalowany w odbyt, dzięki któremu możliwa jest praca w tej przestrzeni z użyciem narzędzi laparoskopowych. Pomocne także było narzędzie oceniające stan ukrwienia jelita – laparoskop wyposażony w źródło światła podczerwonego, wzbudzającego fluorescencję specjalnego barwnika podawanego dożylnie choremu w trakcie operacji – zieleń indocyjaninowa.

Jeden z zespołów wykonywał etap „brzuszny” czyli standardową laparoskopową resekcję odbytnicy – operację, którą standardowo z powodzeniem wykonujemy od około 3 lat. Drugi zespół w tym samym czasie wykonywał etap „kroczowy” z użyciem tzw. gelportu od strony odbytu. W pewnym etapie operacji następowało spotkanie chirurgiczne obu zespołów – tym momentem było przecięcie otrzewnej ściennej pokrywającej miednicę mniejszą.

Zespół z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Olsztyńskiej Polikliniki szkolił się wcześniej z przeprowadzania wideoskopowej metody TaTME w Dolnośląskim Centrum Onkologii w Centrum Nowotworów Przewodu Pokarmowego, kierowanym przez prof. Marka Bębenka.

Wszystkim członkom zespołu operacyjnego serdecznie gratulujemy skuteczności i zaangażowania w sprawnym przeprowadzeniu tej nowatorskiej techniki leczenia raka jelita grubego.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter