W tym roku po raz pierwszy 8 września obchodzimy Dzień Ratownika Medycznego. Dzień ten, jako święto ratowników medycznych, został ustanowiony w ustawie z 1 grudnia 2022 r. o zawodzie ratownika medycznego oraz samorządzie ratowników medycznych. Inicjatorem ustanowienia tego święta zawodowego było Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych.
„W tym świątecznym dniu, w imieniu całej kadry Szpitala MSWiA w Olsztynie, dziękujemy Wszystkim Ratownikom Medycznym za codzienny wysiłek wkładany w ratowanie najcenniejszych wartości – życia i zdrowia ludzkiego. Składamy Wam wyrazy uznania za wielki profesjonalizm i zaangażowanie w upowszechnianiu wiedzy i umiejętności dotyczących pierwszej pomocy przedmedycznej. Udzielacie pomocy potrzebującym, nierzadko przy tym narażając własne zdrowie i życie. Życzymy Wam wytrwałości i satysfakcji z niesienia pomocy oraz poczucia spełnienia zawodowego”.
Ratownik medyczny w większości przypadków pojawia się na miejscu wypadku jako pierwszy. Do jego zadań należy udzielanie pierwszej pomocy oraz przeprowadzanie wywiadu z osobą poszkodowaną (o ile ofiara jest do tego zdolna) tak, aby móc przekazać potrzebne informacje lekarzom. W pracy ratownika medycznego ważna jest zatem komunikatywność, ale też musi być to osoba odporna na stres, która potrafi trzeźwo ocenić sytuację.
Ratownik medyczny musi posiadać szeroki zakres wiedzy medycznej, od udzielania pierwszej pomocy osobie, która zemdlała, po udział w akcji ratowniczej w poważnym wypadku samochodowym. Ratownik medyczny musi także zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, aby było jak najmniej ofiar. Ratownicy medyczni wspomagają także inne służby porządkowe (np. policję, straż pożarną czy wojsko) podczas ewakuacji z miejsc zagrożenia oraz przy klęskach żywiołowych. Do kompetencji ratownika należy także obsługa sprzętu medycznego.
Praca na tym stanowisku bardzo często odbywa się pod presją czasu, bowiem gdy zagrożone jest życie ludzkie, każda sekunda jest na wagę złota. Ratownik medyczny może samodzielnie podejmować czynności medyczne i podawać leki poszkodowanym bez zlecenia lekarza, co sprawia, że jest to zawód niezwykle odpowiedzialny i wymagający specjalistycznego przygotowania.