Przejdź do treści strony

AMBASADORZY ZDROWIA W OLSZTYŃSKIEJ POLIKLINICE


W niedzielę 2 marca br. o godz. 10:00, w Zakładzie Radioterapii olsztyńskiej Polikliniki wręczono tytułu Ambasadora Zdrowia. Wyróżnienie otrzymało dwunastu lekarzy rodzinnych z województwa warmińsko-mazurskiego.

Okazją do wręczenia tytułów, była wizyta grupy medyków, którzy chcieli zobaczyć na miejscu warunki leczenia radioterapeutycznego oraz poznać możliwości sprzętu, jakim dysponuje olsztyńska Poliklinika. Celem, który przyświecał obu stronom była walka z czasem o zdrowie pacjentów. Chodzi mianowicie o stworzenie mechanizmu skrócenia drogi pacjenta od lekarza rodzinnego do specjalisty onkologa aż do podjęcia odpowiedniej terapii.

Ciągle inwestujemy w sprzęt. Niedawno kupiliśmy dwa nowoczesne akceleratory do radioterapii. Są to najnowocześniejsze technologicznie aparaty dostępne na światowym rynku, a nasza instalacja była drugą w Polsce. Wiemy jednak że w walce z rakiem to człowiek jest najważniejszy. Dlatego stawiamy na otwartą współpracę z lekarzami rodzinnymi w województwie – od dziś naszymi Ambsadorami Zdrowia – mówi Janusz Chełchowski dyrektor olsztyńskiego szpitala.

Niedzielna wizyta lekarzy rodzinnych była częścią szerszego programu szkoleniowego, realizowanego przez olsztyńską Poliklinikę od 2012 r. Obejmuje on cykl szkoleń prowadzonych przez specjalistów Szpitala dla lekarzy rodzinnych z Warmii i Mazur. Wśród tematów omawianych na spotkaniach są m.in. błędy i opóźnienia wynikające z zaniechania diagnostyki, rola lekarza rodzinnego w opiece paliatywnej nad chorymi na nowotwory oraz wiele bloków tematycznych związanych z poszczególnymi rodzajami raka.

Wyróżnieni tytułem Ambasadora Zdrowia stanowią część z grona ok. 70 lekarzy z województwa, których postawa i chęć doskonalenia wiedzy na temat onkologii została doceniona przez olsztyński ośrodek specjalizujący się od lat w leczeniu nowotworów. Z tego powodu na certyfikatach odwołano się do łacińskiej sentencji oznaczającej najwyższy nakaz w kodeksie etycznym lekarzy: Salus aegroti suprema lex esto [Dobro pacjenta jest najwyższym etycznym nakazem].

Nowotwory złośliwe są drugą co do częstotliwości przyczyną zgonów i pierwszą przyczyną niepełnosprawności Polaków. Jedynie w 2010 roku z ich powodu zmarło 92 610 osób. Liczba nowych zachorowań wzrosła w ostatnim trzydziestoleciu dwukrotnie i wynosi obecnie ponad 140 tysięcy rocznie. Nieustannie dominującymi nowotworami polskiego społeczeństwa są rak płuc i gruczołu krokowego – u mężczyzn oraz piersi i jelita grubego – u kobiet. Śmiertelność z powodu nowotworów złośliwych jest w Polsce wyższa niż średnia w krajach Unii Europejskiej m.in. z powodu ograniczonej dostępności do wysokiej klasy leczenia – dla przykładu ilość akceleratorów do radioterapii przypadających na milion mieszkańców jest w Polsce o połowę mniejsza od średniej unijnej podczas gdy 55% chorych wymaga jej zastosowania.

Media o projekcie:
www.tvp.pl/olsztyn
www.ro.com.pl
www.olsztyn.gazeta.pl/olsztyn
www.mp.pl
www.rynekzdrowia.pl

Galeria zdjeć:

Projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Poddziałanie 8.1.1 Wspieranie rozwoju kwalifikacji zawodowych i doradztwo dla przedsiębiorstw), współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter