Przejdź do treści strony

20 Lat Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie

5 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się Uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie.
To już dwie dekady istnienia i świadczenia usług medycznych pacjentom onkologicznym nie tylko z Warmii i Mazur.
Idea utworzenia regionalnego ośrodka radioterapii dla Warmii i Mazur powstała jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Możliwości jej realizacji pojawiły się dopiero w 1998 r. kiedy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Wojewoda Olsztyński podpisali porozumienie, na mocy którego sfinansowano dalszą rozbudowę Szpitala MSWiA w Olsztynie pod potrzeby regionalnego ośrodka radioterapii. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał wówczas dotację w kwocie 7 mln zł na budowę bunkrów na potrzeby zakładu radioterapii. Po zmianach podziału terytorialnego kraju, w 2001 r. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zawarł z MSWiA porozumienie umożliwiające kontynuowanie inwestycji. W roku 2002 Sejmik Województwa podjął uchwały o powołaniu Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii oraz o włączeniu w jego struktury oddziału onkologicznego Zespołu Pulmonologii i Onkologii oraz Wojewódzką Przychodnię Onkologiczną.
Leczenie kliniczne pacjentów rozpoczęło się w styczniu 2003 r., kiedy to został napromieniony pierwszy pacjent.

W uroczystości udział wzięli, m.in.: Podsekretarz Stanu MSWiA Błażej Poboży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Dyrektorzy Centrów Onkologii z całej Polski, Dyrektorzy Szpitali MSWiA, Dyrektorzy Szpitali z Olsztyna i Regionu, Dyrektorzy i Komendanci Służb Mundurowych, przedstawiciele środowiska naukowego, byli Dyrektorzy Szpitala: Antoni Celmer, Marian Stempniak, Janusz Chełchowski, Stanisław Niepsuj, byli pracownicy szpitala oraz szeroko reprezentowana Kadra Medyczna SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie.

„20-lecie Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie to wyjątkowy jubileusz symbolizujący wyjątkową troskę o zdrowie i życie pacjentów. To także symbol opieki, która jest niezwykle ceniona przez mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Tym bardziej cieszę się, że razem z Poseł Iwona Arent, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Ministrem Marcinem Martyniakiem Ministerstwo Zdrowia mogliśmy w tym ważnym dla nas wszystkich dniu być razem z Wami.
Ta uroczystość to także dokonała okazja do wyrażenia wielkiego uznania dla dotychczasowych osiągnięć Poliklinika Olsztyn i podziękowań dla wszystkich pracowników za Waszą ciężką pracę.
Nowoczesna opieka zdrowotna to jeden z fundamentów sprawnie działającego państwa. Szpital MSWiA w Olsztynie to jedno z nielicznych centrów onkologii w naszym kraju, które zapewnia tak kompleksowe leczenie. To właśnie tu pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc i opiekę personelu medycznego. Jestem dumny, że mamy w naszym kraju takie szpitale jak ten w Olsztynie, który spełnia najwyższe standardy medyczne i w którym zatrudniona jest wyjątkowa, profesjonalna kadra medyczna” – Błażej Poboży Podsekretarz Stanu w MSWiA.

W trakcie Uroczystości zostały nadane medale i odznaczenia dla pracowników Szpitala za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.

Złote „Medale za Długoletnią Służbę” otrzymali:

 1. Mariola Dymitrowicz
 2. Henryka Hrycyna
 3. Elżbieta Kopczyńska
 4. Ewa Kossakowska
 5. Jolanta Gabrycka

Srebrne „Medale za Długoletnią Służbę” otrzymali:

 1. Joanna Stypułkowska
 2. Sylwia Woltman

Odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” będącą szczególnym wyróżnieniem w uznaniu osiągnięć, m.in. w zakresie ochrony zdrowia otrzymali:

 1. Bożena Laskowska-Kaczmarczyk
 2. Andrzej Lachowski
 3. Danuta Zalewska
 4. Dariusz Zadrożny
 5. Grażyna Kuciel-Lisieska
 6. Grzegorz Kade
 7. Iwona Kot-Gromuł
 8. Jacek Janiszewski
 9. Joanna Woźniak
 10. Maciej Glinka
 11. Małgorzata Muzolf
 12. Małgorzata Suchocka
 13. Marek Szurmiński
 14. Paweł Bogucki
 15. Wiesława Skowrońska
 16. Zbigniew Żęgota
 17. Aleksandra Stawska

Ponadto Dyrektor SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie w podziękowaniu za wieloletnią pełną oddania i poświęcenia pracę na rzecz pacjentów onkologicznych okolicznościowym Dyplomem z okazji Jubileuszu 20-lecia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie wyróżnił:

 1. Ewa Kudła
 2. Andrzej Lachowski
 3. Piotr Troska
 4. Paweł Różanowski
 5. Irena Bil
 6. Małgorzata Ejlak
 7. Barbara Pstrągowska
 8. Małgorzata Karpicz
 9. Bożena Struzik
 10. Beata Szeszko
 11. Danuta Jachimowicz
 12. Helena Karasiewicz
 13. Katarzyna Nojkampf
 14. Ewa Jackiewicz
 15. Elżbieta Grzeszczak
 16. Joanna Piotrowicz
 17. Anna Młyńczak
 18. Grażyna Obrębska
 19. Grażyna Gradkowska
 20. Jarosław Parfianowicz
 21. Zygmunt Kozielec
 22. Adam Zdaniukiewicz
 23. Bożena Idźkowska
 24. Danuta Dąbrowska-Parfianowicz
 25. Michał Tenderenda
 26. Felix Lewko
 27. Konrad Wroński
 28. Dariusz Michalik
 29. Lucyna Kępka
 30. Krystyna Krajewska
 31. Alina Płucyś

Jednym z punktów Uroczystej Gali było przekazanie przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Martyniaka wsparcia finansowego na dostosowanie infrastruktury Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w celu zwiększenia możliwości udzielania świadczeń onkologicznych w sytuacjach kryzysowych o wartości 19 951 234 zł.

Podczas uroczystości miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie, a Szkołą Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie. Porozumienie dotyczy współpracy w realizacji działań naukowych, dydaktycznych i badawczych w dziedzinie ochrony zdrowia.

Odświętny nastrój i wspaniałą oprawę muzyczną Jubileuszowi zapewniła Orkiestra Jazzowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.

Patronatem Medialnym Jubileusz objęli:
TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn oraz Telewizja Kopernik.

20 Lat Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie – Listy Gratulacyjne

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter