5 czerwca w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się Uroczysta Gala Jubileuszowa z okazji 20-lecia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie.
To już dwie dekady istnienia i świadczenia usług medycznych pacjentom onkologicznym nie tylko z Warmii i Mazur.
Idea utworzenia regionalnego ośrodka radioterapii dla Warmii i Mazur powstała jeszcze w latach 80-tych XX wieku. Możliwości jej realizacji pojawiły się dopiero w 1998 r. kiedy Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Zdrowia i Opieki Społecznej oraz Wojewoda Olsztyński podpisali porozumienie, na mocy którego sfinansowano dalszą rozbudowę Szpitala MSWiA w Olsztynie pod potrzeby regionalnego ośrodka radioterapii. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej przekazał wówczas dotację w kwocie 7 mln zł na budowę bunkrów na potrzeby zakładu radioterapii. Po zmianach podziału terytorialnego kraju, w 2001 r. Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zawarł z MSWiA porozumienie umożliwiające kontynuowanie inwestycji. W roku 2002 Sejmik Województwa podjął uchwały o powołaniu Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii oraz o włączeniu w jego struktury oddziału onkologicznego Zespołu Pulmonologii i Onkologii oraz Wojewódzką Przychodnię Onkologiczną.
Leczenie kliniczne pacjentów rozpoczęło się w styczniu 2003 r., kiedy to został napromieniony pierwszy pacjent.
W uroczystości udział wzięli, m.in.: Podsekretarz Stanu MSWiA Błażej Poboży, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcin Martyniak, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, Dyrektorzy Centrów Onkologii z całej Polski, Dyrektorzy Szpitali MSWiA, Dyrektorzy Szpitali z Olsztyna i Regionu, Dyrektorzy i Komendanci Służb Mundurowych, przedstawiciele środowiska naukowego, byli Dyrektorzy Szpitala: Antoni Celmer, Marian Stempniak, Janusz Chełchowski, Stanisław Niepsuj, byli pracownicy szpitala oraz szeroko reprezentowana Kadra Medyczna SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie.
„20-lecie Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie to wyjątkowy jubileusz symbolizujący wyjątkową troskę o zdrowie i życie pacjentów. To także symbol opieki, która jest niezwykle ceniona przez mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Tym bardziej cieszę się, że razem z Poseł Iwona Arent, Artur Chojecki – Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Ministrem Marcinem Martyniakiem Ministerstwo Zdrowia mogliśmy w tym ważnym dla nas wszystkich dniu być razem z Wami.
Ta uroczystość to także dokonała okazja do wyrażenia wielkiego uznania dla dotychczasowych osiągnięć Poliklinika Olsztyn i podziękowań dla wszystkich pracowników za Waszą ciężką pracę.
Nowoczesna opieka zdrowotna to jeden z fundamentów sprawnie działającego państwa. Szpital MSWiA w Olsztynie to jedno z nielicznych centrów onkologii w naszym kraju, które zapewnia tak kompleksowe leczenie. To właśnie tu pacjenci mogą liczyć na profesjonalną pomoc i opiekę personelu medycznego. Jestem dumny, że mamy w naszym kraju takie szpitale jak ten w Olsztynie, który spełnia najwyższe standardy medyczne i w którym zatrudniona jest wyjątkowa, profesjonalna kadra medyczna” – Błażej Poboży Podsekretarz Stanu w MSWiA.
W trakcie Uroczystości zostały nadane medale i odznaczenia dla pracowników Szpitala za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej w służbie Państwa.
Złote „Medale za Długoletnią Służbę” otrzymali:
- Mariola Dymitrowicz
- Henryka Hrycyna
- Elżbieta Kopczyńska
- Ewa Kossakowska
- Jolanta Gabrycka
Srebrne „Medale za Długoletnią Służbę” otrzymali:
- Joanna Stypułkowska
- Sylwia Woltman
Odznakę honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia” będącą szczególnym wyróżnieniem w uznaniu osiągnięć, m.in. w zakresie ochrony zdrowia otrzymali:
- Bożena Laskowska-Kaczmarczyk
- Andrzej Lachowski
- Danuta Zalewska
- Dariusz Zadrożny
- Grażyna Kuciel-Lisieska
- Grzegorz Kade
- Iwona Kot-Gromuł
- Jacek Janiszewski
- Joanna Woźniak
- Maciej Glinka
- Małgorzata Muzolf
- Małgorzata Suchocka
- Marek Szurmiński
- Paweł Bogucki
- Wiesława Skowrońska
- Zbigniew Żęgota
- Aleksandra Stawska
Ponadto Dyrektor SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie w podziękowaniu za wieloletnią pełną oddania i poświęcenia pracę na rzecz pacjentów onkologicznych okolicznościowym Dyplomem z okazji Jubileuszu 20-lecia Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie wyróżnił:
- Ewa Kudła
- Andrzej Lachowski
- Piotr Troska
- Paweł Różanowski
- Irena Bil
- Małgorzata Ejlak
- Barbara Pstrągowska
- Małgorzata Karpicz
- Bożena Struzik
- Beata Szeszko
- Danuta Jachimowicz
- Helena Karasiewicz
- Katarzyna Nojkampf
- Ewa Jackiewicz
- Elżbieta Grzeszczak
- Joanna Piotrowicz
- Anna Młyńczak
- Grażyna Obrębska
- Grażyna Gradkowska
- Jarosław Parfianowicz
- Zygmunt Kozielec
- Adam Zdaniukiewicz
- Bożena Idźkowska
- Danuta Dąbrowska-Parfianowicz
- Michał Tenderenda
- Felix Lewko
- Konrad Wroński
- Dariusz Michalik
- Lucyna Kępka
- Krystyna Krajewska
- Alina Płucyś
Jednym z punktów Uroczystej Gali było przekazanie przez Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marcina Martyniaka wsparcia finansowego na dostosowanie infrastruktury Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w celu zwiększenia możliwości udzielania świadczeń onkologicznych w sytuacjach kryzysowych o wartości 19 951 234 zł.
Podczas uroczystości miało miejsce uroczyste podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie, a Szkołą Główną Mikołaja Kopernika w Warszawie. Porozumienie dotyczy współpracy w realizacji działań naukowych, dydaktycznych i badawczych w dziedzinie ochrony zdrowia.
Odświętny nastrój i wspaniałą oprawę muzyczną Jubileuszowi zapewniła Orkiestra Jazzowa Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie.
Patronatem Medialnym Jubileusz objęli:
TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn oraz Telewizja Kopernik.
- Diagnozują i leczą. 20 lat centrum onkologii (tvp.pl)
- Jubileusz Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii. Tu pacjenci odnajdują ratunek : Radio Olsztyn
20 Lat Warmińsko-Mazurskiego Centrum Onkologii w Olsztynie – Listy Gratulacyjne