European Association of Urology

European Association of Urology

W dniach od 7 do 10 listopada 2024 roku w Lizbonie odbył się Europejski Wielodyscyplinarny Kongres Urologiczny. Jest to coroczna konferencja naukowa poświęcona urologii, organizowana przez European Association of Urology (EAU) we współpracy z innymi specjalistycznymi stowarzyszeniami medycznymi. EMUC jest jednym z najważniejszych wydarzeń naukowych w dziedzinie urologii i onkologii urologicznej. Kongres ten łączy specjalistów z różnych dziedzin medycyny,

SZpital bez papierosa - plakat

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

W listopadzie obchodzimy także dzień świadomości Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Choroba ta należy do głównych przyczyn przewlekłej chorobowości i umieralności na świecie. Celem obchodów jest poprawa opieki nad pacjentami oraz zwiększenie świadomości na temat POChP, np. jej głównych przyczyn, którymi są, m. in. zanieczyszczone powietrze i palenie tytoniu.

Jako Szpital Kliniczny, który podjął się udziału w akcji „Szpital bez papierosa”,

Łesiów Biuletyn Lekarski

Nasza kadra medyczna cyklicznie publikuje w „Biuletynie Lekarskim”

„W czasach współczesnych istotną przyczyną stłuszczenia wątroby stało się nadmierne spożycie fruktozy. Cukier ten jest głównie metabolizowany w wątrobie, powodując zużycie ATP. Sytuacja ta aktywuje szlak rozkładu AMP, w wyniku czego powstają duże ilości kwasu moczowego. Inną konsekwencją wzmożonego metabolizmu fruktozy jest aktywacja lipogenezy…” – dr n. med. Roman Łesiów.

W zajmującym felietonie „Jeszcze raz o fruktozie” w cyklu „Kontrowersje w medycynie”

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą - plakat

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

14 listopada obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą – to również dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, doktora Frederica Bantinga. Jego odkrycie sprawiło, że cukrzyca, która była opisywana już w starożytności, przestała być chorobą śmiertelną.

Każdego roku o tej porze uwaga świata skupiona jest wokół tematu cukrzycy.

Symbolem walki z cukrzycą jest błękitne koło.

VI Bałtyckie Spotkania Kardio-Onkologiczne - plakat

VI Bałtyckie Spotkania Kardio-Onkologiczne

Kolejna konferencja poświęcona zagadnieniom z zakresu kardio-onkologii oraz kardio-hematologii odbyła się w Gdańsku. W tym roku po raz pierwszy wyodrębniono choroby dotyczące pacjentów z nowotworami hematologicznymi, których leczenie jak i możliwe powikłania kardiologiczne tego leczenia powodują, że jest to odmienna grupa chorych w populacji onkologicznej.

Aktywny udział w Konferencji wzięli przedstawiciele Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie: dr hab.

Plakat informujący o koncercie

Pamięci dra Bogdana Kuli

W imieniu Organizatorów zapraszamy 10 listopada br. do wzięcia udziału w Olsztyńskich Zaduszkach Jazzowych poświęconych pamięci zmarłego w tym roku dra Bogdana Kuli – nieodżałowanego lekarza specjalisty ginekologa (R.I.P.) z Oddziału Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Szczegóły dotyczące koncertu w załączonym plakacie!
Zdjęcie zbiorowe pracowników Movember

Movember – listopad miesiącem świadomości raka prostaty

Na całym świecie listopad obchodzony jest jako miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder.

Kadra medyczna Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie kierowana przez dra Romana Sosnowskiego aktywnie włącza się do akcji Movember, zachęcając MĘŻCZYZN do badania się w kierunku wykrywania potencjalnego raka prostaty.

15 lat diagnostyki i leczenia chorych w stanie zagrożenia życia

15 lat diagnostyki i leczenia chorych w stanie zagrożenia życia

Po piętnastu latach pracy w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie pożegnał się z nami Pan Paweł Bogucki – lekarz kierujący Oddziałem Anestezjologii i Intensywnej Terapii w Olsztyńskiej Poliklinice. Pan Doktor przeszedł do innej placówki medycznej poza naszym województwem.

„Serdecznie dziękujemy Panu Doktorowi za profesjonalne realizowanie swoich obowiązków, m.in. za wzorcowe nadzorowanie diagnostyki i leczenia chorych w stanie zagrożenia życia,

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

„Nie umiera ten, kto trwa w pamięci żywych”

Listopad to czas szczególnej zadumy – 1 listopada obchodzimy Święto Wszystkich Świętych, a dzień później Dzień Zaduszny, upamiętniając bliskich, którzy już odeszli. Ciepło, z zadumą i z wielkim żalem wspominamy dzisiaj pracowników Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, których pożegnaliśmy w tym roku:

dr Bogdan Jankowski – lekarz epidemiolog i wieloletni Zastępca Dyrektora ds.