Przejdź do treści strony

XXX – lecie Olsztyńskich Amazonek

Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki obchodzi jubileusz 30-lecia działalności. OTA powstało w 1992 roku z inicjatywy Danuty Śleszyńskiej. Zawiązane wówczas stowarzyszenie było jedenastą tego typu organizacją zrzeszającą kobiety po amputacji piersi w Polsce. Danuta Śleszyńska zaczerpnęła ideę zorganizowania się kobiet po amputacji piersi z Centrum Onkologii w Warszawie, w którym takie stowarzyszenie działało od kilku lat. Na pierwsze spotkanie w Olsztynie przyszło około 100 kobiet.

Amazonki w całej Polsce działają w myśl dewizy: „Pomagając innym, pomagasz sobie”. Olsztyńskie Amazonki przez 30 lat pomogły tysiącom kobiet, które skorzystały z badań profilaktycznych: USG i mammografii. Zachęcają do wykonywania i nauczają samobadania piersi. Zwracają uwagę na to, jak ważna jest psychika, poczucie własnej wartości, rehabilitacja, dostęp do nowoczesnych leków, aktywizacja zawodowa. Podkreślają, jak kobiety są ważne same dla siebie. Ważną ideą działalności Amazonek jest szeroko rozumiana pomoc osobom dotkniętym rakiem piersi oraz profilaktyka raka piersi w związku z tym powołano sekcję ochotniczek – wolontariuszek, osoby, które po przeszkoleniu przez psychoonkologa klinicznego odwiedzają osoby po operacjach na oddziałach chirurgii onkologicznej Szpitala MSWiA z WM-MCO w Olsztynie.

Dziś, po trzydziestu latach działalności, Olsztyńskie Amazonki zrzeszają ponad 200 kobiet po amputacji piersi z Warmii i Mazur. Członkinie Towarzystwa spotykają się w każdy pierwszy wtorek miesiąca w sali konferencyjnej Szpitala MSWiA w Olsztynie, który od lat wspiera działalność Amazonek. Na uroczystość, która odbyła się 26 listopada w Olsztyńskim Ratuszu, przybyło wiele pań, dla których Stowarzyszenie jest częścią życia. Jubileusz to również okazja do tego, aby nagrodzić osoby szczególnie zasłużone dla Amazonek i wręczyć podziękowania, statuetki i pamiątkowe filiżanki z logiem Amazonek. Wśród instytucji ściśle współpracujących z Towarzystwem i wyróżnionych przez Amazonki jest Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie. W uroczystości udział wzięła Pani Krystyna Futyma – Dyrektor SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie, a spotkanie jubileuszowe dodatkowo uświetnił występ zespołu wokalnego Vox Cordis – założonego i działającego przy Olsztyńskiej Poliklinice.
„Zaszczytem dla mnie było branie udziału w obchodach Jubileuszu 30-lecia Olsztyńskich Amazonek. Podziwiam zaangażowanie członkiń Stowarzyszenia we wspieraniu innych w walce z chorobą nowotworową. Bardzo cenię sobie naszą współpracę i dziękując za wyróżnienie liczę na dalszą równie owocną współpracę na rzecz pacjentek naszego szpitala” – Krystyna Futyma

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Jest diagnozowany przede wszystkim u kobiet, a ryzyko jego występowania wzrasta wraz z wiekiem. Najbardziej narażone na zachorowanie są kobiety pomiędzy 50 a 69 rokiem życia, jednak obecnie zaobserwować można zwiększenie zachorowalności u kobiet młodszych, aktywnych zawodowo i społecznie. Dlatego tak ważna jest profilaktyka oraz poszerzanie świadomości i wiedzy na temat tego typu nowotworu. W Polsce wciąż duży odsetek pacjentek przychodzi do lekarza i ma stawiane rozpoznanie w trzecim lub czwartym stadium zaawansowania. Rozpoznania w pierwszym stadium rozwoju, gdy istnieje możliwość prawie w 100 proc. wyleczenia raka, wynoszą ok. 20 proc. wszystkich przypadków. A rak piersi to nie jest wyrok, ale — jak podkreślają lekarze — choroba przewlekła. Pacjentki, które mają rozpoznanie we wczesnym stopniu zaawansowania raka piersi, żyją dłużej niż pacjentki z cukrzycą. Niestety mało kto się boi cukrzycy, natomiast raka wszyscy się boją w mniejszym lub większym stopniu. Nie ma lepszego diagnosty niż palce i znajomość własnego ciała. Podobnie jak w przypadku innych badań, tak i tu ważna jest regularność. Istnieje mnóstwo szkoleń, pokazów czy filmów instruktażowych na ten temat w internecie. Warto też poprosić swojego lekarza rodzinnego lub inny personel medyczny o wsparcie i pokazanie jak należy prawidłowo takie badanie wykonać w domu. Do badania piersi zachęcają też olsztyńskie Amazonki. One, jak nikt inny, wiedzą, jak to jest ważne. Dlatego Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki drukuje foldery i broszury, które uczą samobadania piersi i dbania o własne zdrowie.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter