Przejdź do treści strony

Wąsopad 2020

Za nami październik, który jest na całym świecie miesiącem świadomości o raku piersi. Z kolei w listopadzie skupiamy się na nowotworach występujących u mężczyzn – to przede wszystkim rak prostaty i jąder.

Żeby zwrócić uwagę na ten zdrowotny problem, mężczyźni na całym świecie właśnie w listopadzie zapuszczają wąsy, które stały się symbolem kampanii Międzynarodowego Miesiąca Walki z Męskim Rakiem.

Jaka jest jej geneza akcji? MOVEMBER, czyli wąsopad pochodzi od angielskich słów: moustache – wąsy i November, czyli listopad. Inicjatywa powstała w 2004 roku w Melbourne. Jej pomysłodawcy tłumaczą, że wąsy, które nie są obecnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągają uwagę otoczenia i często są przyczynkiem do dyskusji na temat męskich nowotworów.

Te schorzenia mogą początkowo nie dawać żadnych objawów. Właśnie dlatego szczególnie ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów.

Pierwsza wizyta u urologa powinna się odbyć po 50. roku życia. Jak ona wygląda? Początkowo zbierany jest wywiad, następne wykonuje się USG układu moczowego oraz badanie gruczołu krokowego per rectum. Do tego mierzony jest poziom markera PSA.

W razie wykrycia niepokojących objawów lub znacznie podwyższonego poziomu markera PSA, należy wykonać biopsję lub dodatkowe testy genetyczne lub badania obrazowe z użyciem specyficznych przeciwciał PSMA znakowanych izotopami Galu lub Technetu.

Warto jednak wspomnieć, że negatywne wyniki i niekorzystna diagnoza, to nie zawsze konieczność leczenia, bo niemal 30 procent przypadków – pomimo obecności komórek nowotworowych – nie wymaga leczenia, a jedynie obserwacji.

Przypomnijmy, że w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko – Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie działa m.in. Klinika Urologii i Onkologii Urologicznej. Lekarz kierujący jednostką – dr hab. n. med. Marek Roslan, prof. nadzw. UWM wyjaśnia, że operacje w naszym szpitalu są małoinwazyjne, wykonywane – można powiedzieć – „przez dziurkę od klucza”. Więcej o tym można przeczytać w rozmowie z prof. Roslanem TUTAJ.  

Dodatkowo w naszym szpitalu działa również jedyna w regionie pracownia brachyterapii oraz wysokospecjalistyczna radioterapia. Od niedawna w Olsztynie możliwe jest zatem także naświetlanie z bliska nowotworowego guza prostaty. Więcej o tym można przeczytać w rozmowie z dr n. med. Ewą Wasilewską-Teśluk, lekarzem kierującym zakładem radioterapii i poradnią brachyterapii naszego szpitala TUTAJ.  

Zachęcamy mężczyzn do badania się i udziału w programach profilaktycznych, bo wczesne wykrycie nowotworów znacznie zwiększa szanse na ich wyleczenie!

Na badania można zapisać się przy pomocy naszego call center: (89) 539-81-00, (89) 539-82-45, (89) 539-84-18, (89) 539-88-30.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter