Przejdź do treści strony

Uroczyste otwarcie Zakładu Endoskopii i Zakładu Radiologii Interwencyjnej w Szpitalu MSWiA w Olsztynie

11 marca br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie otwarto Zakład Endoskopii i Zakład Radiologii Interwencyjnej, dzięki czemu Pacjenci szpitala zyskali nowe możliwości diagnostyki i mało inwazyjnego leczenia chorób nowotworowych.
Przecięcia wstęgi i uroczystego otwarcia dokonali: Podsekretarz Stanu w MSWiA Pan Błażej Poboży; Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Artur Chojecki; Dyrektor NFZ w Olsztynie Pan Andrzej Zakrzewski oraz Dyrektor SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie Pani Krystyna Futyma, a nowo otwarte Zakłady poświęcił abp senior Edmund Piszcz.

Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA dotychczas specjalizowało się w leczeniu nowotworów chemioterapią, radioterapią i chirurgią onkologiczną. Utworzenie Zakładu Radiologii Interwencyjnej pozwoli realizować również zabiegi mniej inwazyjne, co umożliwi szybszy powrót pacjentów do zdrowia. Najważniejszym jego wyposażeniem jest nowoczesny angiograf wykorzystujący techniki diagnostyki obrazowej, przydatne w badaniu tętnic i żył i leczeniu interwencyjnym guzów zlokalizowanych blisko dużych naczyń.
„Otwarcie w Szpitalu MSWiA w Olsztynie wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt pracowni znacząco poprawi infrastrukturę olsztyńskiej polikliniki, która należy do wiodących w tej dziedzinie ośrodków w kraju. Wierzę, że pacjenci przekonają się w sposób najpełniejszy, że są to bardzo dobrze wydane pieniądze, bo dzięki temu poprawi się i tak bardzo wysoko oceniana jakość ochrony zdrowia na Warmii i Mazurach.” – Błażej Poboży Podsekretarz Stanu w MSWiA.

Zakład Endoskopii Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie świadczy pełen zakres badań endoskopowych górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego oraz schorzeń wątroby, dróg żółciowych i trzustki. Zakład specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu schorzeń nowotworowych przewodu pokarmowego i jest w tej dziedzinie jednostką odwoławczą dla innych szpitali naszego regionu. Zakład składa się z dwóch nowoczesnych w pełni wyposażonych pracowni przystosowanych do wykonywania badań endoskopowych w znieczuleniu ogólnym.
W pracowni wykonuje się gastroskopie z zabiegami resekcji zmian nowotworowych – rocznie około 1500 zabiegów oraz 2500 zabiegów kolonoskopowych zarówno diagnostycznych jak i terapeutycznych, m.in. zabiegi resekcji dużych polipów jelita grubego, wykorzystując podczas tych zabiegów wszelkie metody zmniejszające ryzyko powikłań. Zakład Endoskopii jest jednostką wykonującą najwięcej w regionie badań w zakresie: ultrasonografia endoskopowa (EUS) – 250 rocznie; endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (ECPW) – 150 rocznie.

Utworzenie Zakładu Radiologii Interwencyjnej w Szpitalu MSWiA w Olsztynie umożliwia realizację świadczeń medycznych w postaci leczenia nowotworów metodą małoinwazyjną, które dotychczas nie były wykonywane ze względu na braki sprzętowe. Najważniejszym wyposażeniem Zakładu jest najnowocześniejszy specjalistyczny system do angiografii, skutecznie wykorzystujący techniki diagnostyki obrazowej, niezwykle przydatne w badaniu tętnic i żył, w leczeniu interwencyjnym guzów zlokalizowanych w bliskości dużych naczyń, jak również podawanie chemioterapeutyku wprost do guza nowotworowego. Dzięki nowoczesnemu angiografowi możliwe również jest skuteczne przeprowadzanie zabiegów embolizacji, chemoembolizacji i radioembolizacji. Metodami tymi leczy się guzy pierwotnego raka wątroby (HCC) oraz przerzuty innych nowotworów umiejscowione w wątrobie.

Najnowocześniejszy sprzęt w poliklinice. Pomoże w walce z nowotworami (tvp.pl)

Nowa pracownia olsztyńskiej polikliniki. „Jesteśmy prekursorem i wiodącym ośrodkiem w tej metodzie” : Radio Olsztyn

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter