Przejdź do treści strony
Szpital Kliniczny MSWiA w Olsztynie z dofinansowaniem w kwocie 2 mln zł

Szpital Kliniczny MSWiA w Olsztynie z dofinansowaniem w kwocie 2 mln zł

Ministerstwo Zdrowia rozstrzygnęło konkurs ofert na wybór Realizatorów zadania Narodowej Strategii Onkologicznej pn. „Doposażenie klinik i oddziałów hematoonkologicznych w sprzęt do diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków” dla podmiotów udzielających świadczenia osobom dorosłym w 2024 r. Wśród 37 podmiotów medycznych w kraju objętych dofinansowaniem znalazł się Szpital Kliniczny MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, jako jedna z dziewięciu placówek z maksymalnym dofinansowaniem z Ministerstwa Zdrowia w kwocie 2 000 000 zł.

Przedmiotem konkursu jest dostosowanie polskich ośrodków hematoonkologicznych leczących osoby dorosłe do standardów międzynarodowych European Leukemia Net, w tym uzupełnienie niedoborów sprzętu wykorzystywanego do diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków.

W celu unowocześniania zarówno aparatury i pracowni diagnostycznych, jak również warunków i metod leczenia, w tym uzupełnienia niedoborów sprzętu wykorzystywanego do diagnostyki i leczenia białaczek i chłoniaków oraz zwiększenia jakości realizacji świadczeń opieki zdrowotnej, Szpital Kliniczny MSWiA w Olsztynie planuje zakup specjalistycznego Sekwenatora Sangera i następnej generacji (NGS).

Rozwój technologii sekwencjonowania nowej generacji (Next-Generation Sequencing – NGS) zapoczątkował rewolucję w onkogenetyce i odmienił jej oblicze. Badanie NGS umożliwia przejście od analizy niewielkich fragmentów genu tradycyjnymi metodami do zastosowania technik umożliwiających uzyskanie pełnej sekwencji wielu genów, a nawet całego genomu. Sekwencjonowanie nowej (następnej) generacji jest narzędziem, które już dziś znajduje szerokie zastosowanie w onkologii. Potencjał badań NGS dotyczy zarówno profilaktyki nowotworowej (wykrywanie predyspozycji do zachorowania), jak i planowania leczenia (analiza tkanki nowotworowej, ocena zjawisk całogenomowych). Najważniejszą cechą technologii NGS jest ogromna skala sekwencjonowania nowej generacji i równoległe odczytywanie sygnału dla setek tysięcy odrębnych zdarzeń.

To będzie bardzo cenny nabytek, zarówno dla kadry naukowo-medycznej jak i dla pacjentów Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter