Przejdź do treści strony

Światowy Dzień Onkologii

W Światowym Dniu Onkologii Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie, wiodąca placówka onkologiczna w Regionie, zachęca do wykonywania badań profilaktycznych, które polegają przede wszystkim na wizytach kontrolnych u lekarza oraz regularnym wykonywaniu podstawowego badania krwi i moczu.

Badania profilaktyczne wykonuje się w celu wykrycia problemów zdrowotnych na wczesnym etapie zaawansowania – gdy istnieje największa szansa na szybki powrót do zdrowia. To właśnie w chorobach nowotworowych badania profilaktyczne odgrywają szczególnie ważną rolę. W tym miejscu warto przywołać pojęcie „czujności onkologicznej” która wyraża się znajomością potencjalnych symptomów choroby nowotworowej oraz pilnym kontaktem z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Pamiętajmy: spora część nowotworów rozwija się w organizmie nie dając żadnych sygnałów. Regularne monitorowanie stanu zdrowia oraz udział w badaniach przesiewowych (skrining raka) dają szanse na wykrycie choroby zanim pojawią się przerzuty odległe. Warto pamiętać, że w Polsce istnieje kilka programów przesiewowych, w ramach których można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne w kierunku raka piersi, raka jelita grubego czy raka szyjki macicy.

Olsztyński szpital MSWiA z powstałym w 2004 roku Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii
, największa placówka onkologiczna w regionie, należąca do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych takich placówek w kraju, realizuje szereg programów profilaktycznych mających na celu wykrycie raka w jego najwcześniejszym stadium.
„Poliklinika jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce, w których wykonuje się oznaczenie węzłów wartowniczych zielenią indocyjaninową (ICG). Metoda polega na wybarwieniu na zielono pierwszego węzła na drodze odpływu chłonki z chorego narządu. Dzięki temu, jeżeli ten węzeł zostanie wybiórczo uwidoczniony, usunięty i zbadany, można określić z dużym prawdopodobieństwem, czy choroba rozprzestrzeniła się do innych węzłów chłonnych lub narządów, czy też są one zdrowe. Pod tym względem Centrum Onkologii Olsztyńskiej Polikliniki jest w Polsce pionierem.” – prof. dr hab. n. med. Marcin Jóźwik, kierujący Oddziałem Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii.

Obecnie na oddziałach Szpitala MSWiA w Olsztynie co roku leczonych jest 40 tysięcy pacjentów, w tym ponad 22 tysiące pacjentów onkologicznych. Z poradni specjalistycznych korzysta rokrocznie ponad 100 tysięcy osób, z tego ponad połowa w poradniach onkologicznych. To jest trzeci największy szpital w naszym regionie w zakresie udzielanych usług i główny najważniejszy w zakresie udzielania usług onkologicznych.

W Światowym Dniu Onkologii, składając życzenia całej kadrze Centrum Onkologii szpitala MSWiA w Olsztynie, zachęcamy jednocześnie wszystkich zapobiegliwych do korzystania z naszych usług i wykonywania badań profilaktycznych!

Najczęściej stosowane badania profilaktyczne w kierunku nowotworów:

  • Kolonoskopia – pozwala na zbadanie okrężnicy i odbytnicy. Jest to jedno z kluczowych badań profilaktycznych w kierunku raka jelita grubego. Kolonoskopia zalecana jest wszystkim osobom po 50 roku życia.
  • Mammografia – udowodniono, że mammografia wykonywana w kierunku raka piersi zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka piersi. Ważną rolę w prewencji nowotworów kobiecych odgrywa również regularne samobadanie piersi oraz kontrolne wizyty u ginekologa.
  • Badanie cytologiczne – umożliwia wczesne wykrycie zmian mogących prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Zaleca się, aby kobiety wykonywały badanie cytologiczne przynajmniej raz do roku.
  • PSA test – badanie krwi, które może pomóc w wykryciu raka prostaty. Warto pamiętać, że podwyższony poziom antygenu nie świadczy od razu o nowotworze, ale także o zapaleniu lub innej zmianie chorobowej.
  • Badanie skóry – dermatolodzy zalecają, aby pilnie obserwować znamiona pojawiające się na skórze, a w razie potrzeby konsultować je ze specjalistą (badanie dermatoskopem). Odradza się korzystanie z solariów oraz nadmierne opalanie na słońcu.

Profilaktyka chorób kobiecych. Ginekolog: odkładanie diagnostyki nie służy pacjentce : Radio Olsztyn

*Kalendarz Badań Profilaktycznych

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter