13 marca ustanowiono Światowym Dniem Nerek w 2006 roku z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. W ramach tego święta odbywają się badania profilaktyczne nerek oraz konferencje i happeningi, których celem jest podniesienie świadomości na temat znaczenia tego narządu oraz chorób nerek i ich leczenia.
Inicjatywa ta powstała, aby zwrócić uwagę na to, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie nerek i zapobieganie ich chorobom. Ponieważ świadomość społeczna o chorobach nerek jest bardzo niska, a choroby nerek dotyczą coraz większej liczby osób w każdym wieku, Światowy Dzień Nerek jest okazją do upowszechnienia wiedzy dotyczącej roli jaką pełnią nerki oraz zachęcenia do wykonywania badań profilaktycznych.
Przewlekła choroba nerek to choroba podstępna, siejąca spustoszenie w organizmie, a na domiar złego – również coraz powszechniejsza. Zmagać się z nią może aż 1 na 10 dorosłych osób na całym świecie.
Przez wiele lat choroba może nie dawać żadnych symptomów lub objawiać się w sposób nieswoisty. Jedynym sposobem na wczesne wykrycie choroby jest badanie kontrolne – proste, refundowane przez NFZ badanie poziomu kreatyniny we krwi oraz badanie na obecność białka w moczu. Specjaliści zalecają robić to co najmniej raz do roku.
O regularnym przeprowadzaniu badań kontrolnych powinny w szczególności pamiętać osoby z grup ryzyka:
- z wysokim ciśnieniem krwi
- chorzy na cukrzycę
- z nadwagą
- palący papierosy
- w wieku powyżej 50 lat