SPACERY ROWERY 2011

Akcja pod hasłem „Spacery – rowery” i zarazem ostatnia w tym sezonie kulminacja działań pt. Olsztyn. Aktywnie! okazała się idealnym sposobem na pożegnanie lata i radosne wejście w jesienny czas. Jako idealny sposób spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, sprawdziła się propozycja niezbyt forsownej trasy w Lesie Miejskim, którą można było pokonać na cztery dowolne sposoby: pieszo, biegiem, z kijkami Nordic Walking lub na rowerze.

Całość miała typowo rekreacyjny charakter i daleka była od sportowej rywalizacji czy nastawienia uczestników na osiąganie nadzwyczajnych wyników.

Celem organizatorów, czyli Szpitala MSWiA z Warmińsko-mazurskim Centrum Onkologii wraz z Warmińskim Klubem Rowerowym FAN, było zachęcenie Olsztynian do podjęcia minimalnej aktywności, czego efektem było odwiedzenie Lasu Miejskiego i choćby jednorazowe przebycie trasy wytyczonej w ciekawym terenie. Dodatkowym magnesem zachęcającym do poznania okolic Stadionu Leśnego były punkty kontrolne ustawione przy tej trasie. Za ich przygotowanie odpowiadały Straż Graniczna, Lasy Państwowe, Straż Miejska, Szpital MSWiA – Wojewódzki Ośrodek Koordynujący oraz Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Olsztynie. To dzięki nim uczestnicy mogli w środku olsztyńskiego lasu przekroczyć granicę państwa, dokonać szeregu podstawowych badań diagnostycznych czy wziąć udział w błyskawicznych konkursach z ciekawymi nagrodami.

Poza tym akcja „Spacery – rowery” to tętniące życiem miasteczko zlokalizowane przy Stadionie Leśnym. Na jego terenie uczestnicy mogli odpocząć, zjeść wojskową grochówkę, odwiedzić stoiska służb mundurowych (Policji, Straży Pożarnej, Wojska) a także poznać zasady zdrowego odżywiania prezentowane przez ekipę Racjonalneodzywianie.pl.

O skali tej akcji niech świadczą liczby pochodzące z biura imprezy: uczestnicy oddali ponad 550 wypełnionych kart startowych, a na liście biorących udział znalazło się prawie 280 osób. Ramy tej imprezy okazały się na tyle szerokie, że jej równorzędnymi uczestnikami były kilkuletnie dzieci oraz osoby zaawansowane wiekowo. Nie było tu regulacji dotyczących tempa poruszania się po trasie ani limitu liczby osób pokonujących trasę wspólnie, a przyłączenie się do akcji było możliwe w dowolnym momencie jej trwania.

Warto wspomnieć, że „Spacery – rowery” to także nagrody dla wszystkich osób aktywnych tego dnia, a szanse na wygraną zwiększały się z każdym kolejnym przejściem, przebiegnięciem lub przejechaniem trasy. Do rąk uczestników trafiło blisko sześćdziesiąt nagród , a wyjątkowo wytrwali zapraszani byli po odbiór upominków nawet dwu- i trzykrotnie. Fundatorzy nagród to: Szpital MSWiA, Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olsztynie, Straż Graniczna, Urząd Miasta w Olsztynie, WORD Olsztyn, Totalizator Sportowy, ING Polska, TVP Olsztyn.

Pasażerowie olsztyńskiej komunikacji miejskiej zostali nagrodzeni w specjalnej loterii biletami miesięcznymi oraz zestawami upominków ufundowanych przez Zarząd Komunikacji Miejskiej.

Akcja „Spacery – Rowery” pokazała, że troska o własne zdrowie może mieć atrakcyjne oblicze i być dobrą zabawą, a impreza profilaktyczna może przybrać nowatorską i wyjętkowę formę. Kiedy nad akcja unosi się jeszcze duch integracji różnych środowisk, grup zawodowych, a nawet pokoleń, można śmiało stwierdzić, że to sobotnie wydarzenie było ważną datą w tegorocznym kalendarzu rekreacyjnym Olsztyna. Obserwując zapał i zadowolenie uczestników można mieć tylko nadzieję, że tegoroczna edycja „Spacery – Rowery” rozpoczyna cykliczne spotkania tego typu, a pamiętając słowa Dyrektora Szpitala MSWiA Janusza Chełchowskiego wypowiedziane przy podsumowaniu tej imprezy, ta nadzieja przechodzi niemal w pewność.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć oraz do udziału w kolejnych inicjatywach pod hasłem „Spacery – Rowery”.

Akcja „Spacery – Rowery” w Olsztynie była elementem ogólnopolskiej akcji prowadzonej pod tym samym hasłem, finansowanej przez Ministerstwo Zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.