Przejdź do treści strony

Rocznica wybuchu II wojny światowej

W całym kraju trwają uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej – jak co roku ogólnopolskie obchody odbyły się pod Pomnikiem Obrońców Westerplatte, gdzie 1 września o godz. 4:45 nastąpił niemiecki atak. 83 lata temu wojska hitlerowskie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej Polskiej. Konflikt rozpoczął się od niesprowokowanego ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę bez wypowiedzenia wojny. Pierwsze bomby spadły tuż po godzinie 5 rano na Wieluń, zaś pierwsza bitwa rozgorzała o półwysep Westerplatte, który nad ranem 1 września1939 został ostrzelany przez niemiecki pancernik Schleswig-Holstein. Kampania wrześniowa, jak historycy nazywają obronę terytorium Polski, trwała do 6 października 1939 r. Największy konflikt zbrojny w historii kosztował życie ponad 60 mln ludzi, w tym około 6 mln mieszkańców i mieszkanek Polski.

Również w naszym regionie odbyły się uroczystości upamiętniające wydarzenia z 1939 r. W stolicy Warmii i Mazur tradycyjnie miały one miejsce pod pomnikiem Armii Krajowej.
W celu upamiętnienia polskich ofiar tamtych tragicznych wydarzeń Szpital MSWiA w Olsztynie tego dnia przybrał biało-czerwone barwy.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter