Przejdź do treści strony

Poliklinika świętuje 75-lecie

Szpital MSWIA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie świętuje 75-lecie. Pracownicy placówki zostali odznaczeniami przez wiceministra MSWiA Błażeja Pobożego medalami i odznaczeniami nadanymi wyróżnionym przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Olsztyński szpital MSWiA zaczynał jako niewielka przychodnia, by w końcu stać się jednym z największych szpitali w regionie.

Wszystko zaczęło się w 1945 roku, gdy przy ulicy Dąbrowszczaków zaczęło działać ambulatorium. Rok później placówka przeniosła się na al. Wojska Polskiego, gdzie funkcjonuje do dziś. Placówka sukcesywnie powiększa możliwości leczenia pacjentów. Prawdziwy przełom nastąpił jednak na przełomie lat 90. i 2000, gdy w Polsce zaczęto tworzyć regionalne centra onkologii. W 2004 roku właśnie w Poliklinice uruchomiono Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii.

Olsztyński szpital MSWiA jest teraz największą placówką onkologiczną w regionie. Wiceminister Błażej Poboży zauważył, że szpital należy do najnowocześniejszych i najlepiej wyposażonych takich placówek w kraju.

Co ważne, jest tu prowadzona zarówno diagnostyka onkologiczna, jak i leczenie nowotworów. Tego nie ma we wszystkich szpitalach, na co narzekają i lekarze, i pacjenci

– powiedział wiceminister Poboży.

W Poliklinice pacjenci leczeni są m.in. radioterapią celowaną – jedną z najnowocześniejszych metod radioterapii.

Niedawno oddano do użytku nowy akcelerator, pozwalający prowadzić bardziej precyzyjną radioterapią. Szykowany jest też całkowicie nowy oddział, pozwalający na uruchomienie usług, których dotychczas Poliklinika nie realizowała.

To będzie ośrodek przeszczepiania szpiku, czyli utworzenie dużego oddziału hematologii wraz z ośrodkiem przeszczepiania szpiku. I to jest coś, czego jeszcze na Warmii i Mazurach nie było, Warmia i Mazury były pod tym względem białą plamą

– zapowiada dyrektor szpitala, Krystyna Futyma.

W szpitalu tym są też specjalistyczne procedury leczenia raka piersi, przeprowadza się tu też rzadkie operacje trzustki i wątroby.

Relacja z wydarzenia m.in. w Radiu Olsztyn i TVP3 Olsztyn.

Źródło: PAP


Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter