Przejdź do treści strony

Patronalny Dzień Służby Zdrowia

18 października obchodzimy wspomnienie Św. Łukasza – patrona lekarzy i Służby Zdrowia a także ubogich, pokrzywdzonych i grzeszników. Według tradycji, pochodził on z Antiochii Syryjskiej a z zawodu był lekarzem, co potwierdza List do Kolosan ”Pozdrawia was Łukasz, umiłowany lekarz”. Jako dowód uczeni wskazują na fakt, że w pismach, które są mu przypisywane, a zatem w Ewangelii oraz w Dziejach Apostolskich, występuje wiele specjalistycznych terminów medycznych, które pojawiają się również w pismach Hipokratesa czy Galena. Jako lekarz potrafił dostrzec cierpienie i pochylał się nad ludźmi chorymi i cierpiącymi. Sam zaś przedstawia Chrystusa z okresu głoszenia Dobrej Nowiny jako lekarza ciał i dusz.

„W dniu Św. Łukasza, patrona pracowników Służby Zdrowia,
pragniemy przekazać wyrazy uznania
oraz podziękowania za trudną codzienną pracę
na rzecz drugiego człowieka. Dziękujemy z całego serca wszystkim pracownikom Służby Zdrowia Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie:
Lekarzom, Pielęgniarkom, Położnym, Ratownikom Medycznym, Pracownikom Laboratorium, Administracji i Wszystkim,
którzy dbają o zdrowie naszych pacjentów.
Dziękujemy za Państwa profesjonalizm, czas poświęcony choremu,
życzliwą rozmowę, szacunek i cierpliwość,
tworzenie właściwej relacji z pacjentem.
Życzymy, aby w codziennej wymagającej pracy
nie zabrakło Państwu sił i wytrwałości
a także dużo satysfakcji i radości,
jaką daje możliwość ratowania ludzkiego życia
oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.”

Święty Łukasz, postępując zgodnie z zasadami ewangelicznymi, czerpał z nich pogodę ducha i radość życia. Odznaczał się głęboką wiarą w boskie posłannictwo Jezusa. Jako patron lekarzy i pracowników Służby Zdrowia wskazuje na konieczność budowania wrażliwej i odpowiedzialnej relacji między lekarzem a pacjentem – stałej dyspozycji niesienia pomocy potrzebującemu bliźniemu. Dobrze znany nam z Chrystusowej przypowieści Samarytanin udzielił pomocy poszkodowanemu wędrowcowi pomimo uprzedzeń i niechęci. Tak samo postępuje dobry lekarz, ponieważ dla niego najważniejsze jest dobro pacjenta!

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter