Przejdź do treści strony
Otwarcie Oddziału Klinicznego Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku

Otwarcie Ośrodka Transplantacji Szpiku w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Olsztynie

19 stycznia 2024 roku Olsztyn dołączył do grona 19 Ośrodków Transplantacji Szpiku na mapie Polski.
Wszyscy Goście uroczystości zgodnie podkreślali, że jest to historyczne wydarzenie. To pierwszy i jedyny taki ośrodek w Naszym Regionie. Dzięki temu pacjenci z Warmii i Mazur wymagający przeszczepu szpiku nie będą już wysyłani do innych województw. Oddział Kliniczny Hematologii szpitala przeszedł gruntowną modernizację i został powiększony o kolejne łóżka, w tym te w Ośrodku Transplantacji Szpiku. W ośrodku znajduje się 6 jednoosobowych sal dla chorych, nazywanych wyspami życia. Są one izolowane, mają własne systemy filtrowania powietrza i monitorowania pacjenta, dzięki czemu pacjent jest bezpieczny.
Oddział Kliniczny Hematologii jest jedynym w województwie warmińsko-mazurskim oddziałem hematologicznym zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem agresywnych nowotworów układu krwiotwórczego i chłonnego: ostrych białaczek i agresywnych chłoniaków nieziarnistych oraz także innych chorób nowotworowych i nienowotworowych układu krwiotwórczego. Jest największym oddziałem z dwóch funkcjonujących w województwie, dysponującym obecnie 28 łóżkami. Rocznie w Oddziale leczonych jest około 2500 pacjentów.

„To jest to, czego brakowało w województwie i to dopełnienie kompleksowości naszego szpitala. To jest ogromna szansa dla pacjentów, bo dziś pacjenci z Warmii i Mazur byli wysyłani na procedurę przeszczepu szpiku do Warszawy lub do Katowic, bo z tymi ośrodkami współpracowaliśmy” – Krystyna Futyma, Dyrektor Szpitala Klinicznego MSWiA z W-MCO w Olsztynie.

Inwestycja, w kwocie ponad 22 mln złotych, utworzenia Oddziału Klinicznego Hematologii z Ośrodkiem Transplantacji Szpiku została sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia i środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Mieszkańcy Warmii i Mazur coraz częściej chorują na nowotwory krwi. Co roku hospitalizowanych z tego powodu jest od siedmiu do ośmiu tysięcy osób. W ostatnich latach widać wzrost tej liczby o kilkaset osób rocznie.

Jedyny ośrodek w regionie. „To ogromna szansa” (tvp.pl)

W Olsztynie powstał Ośrodek Transplantacji Szpiku. „To krok milowy, który daje szansę pacjentom” : Radio Olsztyn

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter