Mężczyźni po 50 roku życia narażeni są na problemy ze sterczem.
Zespół lekarzy urologów Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie przyłącza się do szerzenia świadomości w zakresie wykrywania i leczenia raka prostaty, zalecając Panom przede wszystkim wizyty kontrolne u właściwych specjalistów.
Panowie, decyzja o zbadaniu gruczołu krokowego pod kątem rozpoznania ewentualnej choroby nowotworowej, to bardzo ważna deklaracja wobec rodziny.
Zapraszamy do Polikliniki Olsztyńskiej, w której rekomendujemy biopsję fuzyjną przezkroczową – mało inwazyjny zabieg polegający na pobieraniu wycinków z miejsc, które w rezonansie magnetycznym (MRI) zostały oznaczone jako podejrzane. Lekarz wykonując USG prostaty określa liczbę i miejsce pobrania wycinków, a następnie za pomocą igły biopsyjnej, pod kontrolą USG, pobiera wycinki z prostaty.
Objawy rozrostu stercza częściej rozpoznaje się u mężczyzn spożywających dużą ilość mięsa, tłuszczu i małą ilość warzyw. Ustalono, że nadmierne spożywanie mleka stanowi również czynnik ryzyka. Na wystąpienie dolegliwości mają wpływ używki powodujące obrzęk gruczołu krokowego, w tym alkohol (zwłaszcza wysokoprocentowy), nadmierna ilość ostrych przypraw. Nie obserwowano istotnego związku pomiędzy łagodnym rozrostem stercza a paleniem papierosów. Stres i napięcia nerwowe, także wymieniane są wśród czynników ryzyka. Łagodny rozrost gruczołu może być przekazywany genetycznie.
Jako Szpital z wysoce wyspecjalizowaną kadrą medyczną z wieloletnim doświadczeniem w wykrywaniu i skutecznym leczeniu raka prostaty zachęcamy do wizyty kontrolnej u lekarza specjalisty!