Przejdź do treści strony

OFICJALNE OTWARCIE LĄDOWISKA

W poniedziałek 27 stycznia br. o godzinie 11:00 w olsztyńskim szpitalu MSW z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii odbyła się uroczystość otwarcia lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Obiekt oddany do użytku w grudniu 2013 r. jest unikalną konstrukcją wybudowaną nad dachem szpitala.

Lądowisko przystosowane jest do startów i lądowań śmigłowców Eurocopter EC 135. Przeznaczone jest dla helikopterów medycznych o masie całkowitej max 3 tony i długości max 15 metrów. Konstrukcja stalowa lądowiska posadowiona jest na konstrukcji żelbetowej (słupy i ruszt z belek żelbetowych). Płyta lądowiska jest umiejscowiona około 7,5 m nad dachem budynku. Kształt lądowiska zbliżony jest do okręgu o średnicy 32 m. Średnica płyty głównej to 20 m, resztę lądowiska stanowi krata pomostowa oraz siatki bezpieczeństwa. Do lądowiska dochodzi pomost komunikacyjny o długości 26 m. Tym samym spełnia wszystkie wymogi unijne do całodobowej obsługi lądowań.

Rocznie Szpitalny Oddział Ratunkowy w olsztyńskim szpitalu MSW przyjął w zeszłym roku (2013) 13 873 pacjentów.

Dysponowanie całodobowym lądowiskiem umożliwi pomoc kolejnym pacjentom wymagającym szybkiej hospitalizacji. W pierwszym miesiącu po oddaniu do użytkowania lądowiska wykonano do szpitala MSW 4 transporty lotnicze pacjentów. Wszyscy przetransportowani w ten sposób pacjenci mieli udar mózgu.

Na terenie Polski zlokalizowane jest 18 baz śmigłowców ratunkowych. Baza znajdująca się w Olsztynie jest jedną z dziewięciu pełniących dyżury całodobowe i obejmuje działaniem obszar o promieniu 80 km. (odcinki dróg krajowych nr 7 od Elbląga do Mławy, 16 od Łasina do Mikołajek, 57 od Przasnysza do rosyjskiej granicy)

GALERIA ZDJĘĆ

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter