KLINICZNY SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY

KLINICZNY SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY

Wychodząc naprzeciw potrzebom powiększającej się aglomeracji i zaludnieniu 1 stycznia 2004r. powstał Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy.

Pisząc o KSOR nie sposób wspomnieć o osobach, które tworzyły ten oddział – pierwszym ordynatorem oddziału był lek. Jarosław Parfianowicz, następnie lek. Jacek Tyllo oraz lek. Jacek Kowalczyk, a pierwszym koordynatorem ratowników mgr Tadeusz Miłowski. Sprawna organizacja, zarządzanie oddziałem połączone z zaangażowaniem oraz chęcią wprowadzenia innowacji zapoczątkowane przez osoby tworzące oddział w poprzednich latach kontynuowane jest po dzień dzisiejszy.

W KSOR powołano do działania pierwszy w Polsce Patrol Reanimacyjny działający w ramach oddziału ratunkowego zapewniający bezpieczeństwo pacjentów przebywających w szpitalu, zaczęto zatrudniać ratowników medycznych oraz zastosowano urządzenia do szybkiej diagnostyki parametrów krytycznych w celu zapewnienia błyskawicznej diagnostyki pacjentów już w pierwszych minutach od ich przybycia do szpitala. Od 2012 roku wdrożono system triage pacjentów przybywających do oddziału – pionierskie rozwiązanie wcześniej nie stosowane w Polsce.

Pod kierownictwem aktualnego lekarza kierującego oddziałem personel medyczny stale podwyższając swoje kwalifikacje oraz współpracując w zespole stara się zwiększać efektywność swojej pracy, tym samym zapewniając pacjentom szybką i jakościowo lepszą pomoc. Dzięki wdrożonym rozwiązaniom, doświadczeniu personelu, dalszemu podnoszeniu kwalifikacji oraz unowocześnianiu posiadanych zasobów sprzętowych Kliniczny Szpitalny Oddział Ratunkowy zapewnia bezpieczeństwo pacjentom, realizując procedury wykonywane w stanach nagłego, bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.
Dodatkowo KSOR wspiera w działaniach statutowych Służbę Ochrony Państwa poprzez zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszych osób w Państwie oraz gości zagranicznych przybywających z wizytami na Warmię i Mazury.

Przyjęcie Pacjenta „krok po kroku”:

W KSOR funkcjonuje wprowadzony w całej Polsce system segregacji Pacjentów. Po zebraniu wywiadu medycznego przez lidera dyżuru ( ratownik medyczny lub pielęgniarka ), oraz wstępnym badaniu zależnego od zaistniałej sytuacji a także dolegliwości, zostanie założona państwu dokumentacja medyczna oraz nadamy priorytet przyjęcia przez lekarza Oddziału. Dla ułatwienia w KSOR znajduje się tablica informacyjna z wyjaśnieniem czasu oczekiwania na przyjęcie przez lekarza  w nadanym  Państwu priorytecie.

Po przyjęciu przez lekarza KSOR w zależności od potrzeby, zostaną pobrane Państwu badania krwi, wykonana diagnostyka obrazowa a następnie zostaną Państwo przekierowani do dalszej opieki na salę obserwacyjną. Tam pod okiem pielęgniarek i ratowników medycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba, monitorowane będą najważniejsze czynności życiowe – praca serca a także ciśnienia tętniczego krwi.

W tym czasie personel KSOR będzie oczekiwał na wyniki wcześniej zleconych i wykonanych Państwu badań. W zależności od ich wyników lekarz prowadzący podejmie decyzję co do dalszego postępowania i leczenia.

Ważne informacje dotyczące organizacji Oddziału:

  1. Przebywając na Sali obserwacyjnej prosimy o wyciszenie telefonów. Rozumiemy, że chcecie Państwo mieć kontakt z bliskimi, ale głośne dźwięki mogą przeszkadzać innym.
  2. Sala obserwacyjna posiadająca 9 łóżek jest miejscem, gdzie Pacjenci po diagnostyce oczekują na jej wyniki oraz podawane są im leki.
  3. Czas oczekiwania na pierwsze wyniki wynosi około 2h.
  4. Odwiedziny prosimy ograniczyć do 10 minut – na tej samej Sali są inni Pacjenci.
  5. Czasem poprosimy Państwa o opuszczenie Sali z uwagi na potrzebę wykonania toalety Pacjenta, zabiegów czy na czas konsultacji lekarskich.
  6. KSOR nie posiada zabezpieczenia w posiłki. Jeśli macie Państwo możliwość, poprosimy o dostarczenie go swojemu bliskiemu. Przez podaniem prosimy jednak o zapytanie personelu, czy Pacjent w danej chwili może go zjeść – czasem w pierwszej kolejności musimy wykonać diagnostykę. W razie potrzeby posiłek możemy ogrzać.
  7. Jeśli Państwa bliscy znajdują się pod opieką personelu KSOR, możecie udać się do domów, biorąc wcześniej z rejestracji przy głównym wejściu kartkę z telefonami kontaktowymi do nas.
  8. Informacje o stanie Pacjenta i dalszych decyzjach zostaną udzielone tylko osobom upoważnionym wcześniej przez Pacjenta. Prosimy o zadbanie o tą istotną kwestię ze swoimi bliskimi.

Osiągnięcia KSOR:

Od 2004 roku zespół pielęgniarsko-ratowniczy ze swych szeregów wyłaniał mieszane drużyny startujące w zawodach regionalnych na terenie całego kraju oraz w Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Medycznym i Drogowym. Wielokrotnie stając na podium zespoły na co dzień pracujące w Klinicznym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym udowadniały, że dorównują najlepszym Zespołom Ratownictwa Medycznego z całej Polski. Zwieńczeniem sportowej rywalizacji było zdobycie III miejsca na Mistrzostwach Polski we Wrocławiu w 2013 roku.

Zespół KSOR łączy w sobie doświadczenie i wiedzę wieloletnich pracowników oraz młodość i zapał do pracy młodszego personelu. Personel naszego Oddziału to pasjonaci nastawieni na pomoc zgłaszającym się pacjentom. Z poświęceniem własnego czasu oddają się pracy na rzecz chorych, co udowodnili w okresie Pandemii SARS-COV-2 pracując ze zdwojoną siłą i determinacją. Niejednokrotnie dokonując wyrzeczeń osobistych z izolacją od najbliższych włącznie.

Kontakt:

POMOC PSYCHOLOGICZNA DLA PACJENTÓW LECZONYCH W ODDZIAŁACH

Lekarz kierujący oddziałem
lek. med. Waldemar Droś Pielęgniarka Oddziałowa

Aleksandra Stawska