Przejdź do treści strony
Certyfikat w zakresie chirurgii robotycznej

Nowe certyfikaty w zakresie chirurgii robotycznej dla lekarzy specjalistów Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie

Od grudnia 2023 roku do lutego 2024 roku trwało szkolenie dla lekarzy specjalistów upoważniające do wykonywania zabiegów na robocie DaVinci. W szkoleniu zakończonym uzyskaniem stosownych certyfikatów udział wzięli chirurdzy onkolodzy: Michał Zdrojewski i Przemysław Stefaniak z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie.
Podczas kursu w The Griffin Institute mieszczącym się w Szpitalu Św. Marka – St. Mark’s Hospital w Londynie odbyło się szkolenie z chirurgii robotycznej kolorektalnej „The Head of Gastrointestinal Surgery at the University Hospitals of Coventry and Warwickshire”. Całość dopełniły warsztaty tematyczne, sesje video, prezentacje ciekawych przypadków klinicznych, poszerzone sesje proktologiczne z warsztatami tematycznymi, jak również wiele ciekawych debat i dyskusji o nowatorskich operacjach i nowych technologiach w chirurgii kolorektalnej.

Ponadto nasi specjaliści chirurgii onkologicznej, w ramach powyższego kursu, uczestniczyli również w szkoleniach:

  • w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie u dra Jerzego Drausa, proktora w zakresie chirurgii robotycznej w Polsce;
  • w Szpitalu Klinicznym MSWiA w Olsztynie, w którym 28 lutego 2024 r. odbył się pierwszy zabieg robotycznej hemikolektomii lewostronnej w chorej na raka okrężnicy – operator robota DaVinci chir. onkol. Michał Zdrojewski przy asyście chir. onkol. Przemysława Stefaniaka.

Dynamicznie rośnie liczba szpitali wykorzystujących systemy robotowe do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zwiększa się ilość operacji i zróżnicowanie wykonywanych procedur, m.in. w urologii, ginekologii onkologicznej, chirurgii kolorektalnej. Duże placówki rozwijają centra chirurgii robotowej, szkolą kolejnych operatorów i wprowadzają roboty w kolejnych procedurach. Również w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie jako największej placówce onkologicznej w regionie utworzono Funkcjonalne Centrum Robotyczne. Dotychczas w Naszym Szpitalu przeprowadziliśmy 40 zabiegów/operacji przy użyciu robota DaVinci.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter