Za zespołem Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala MSWIA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie warsztaty małoinwazyjnego usuwania gruczolaka prostaty przy pomocy energii bipolarnej i lasera holmowego. Operacje u trzech naszych pacjentów przeprowadził dr Rafał Olejnik z Kliniki Nova w Kędzierzynie-Koźlu i dr n. med. Maciej Przudzik. Wszyscy pacjenci czują się dobrze i dochodzą do zdrowia w domu, a nasz zespół jest bogatszy o kolejne, cenne doświadczenia.
To pierwsze tego typu zabiegi w regionie. Enukleacja gruczolaka prostaty u mężczyzn – przy pomocy plazmy bipolarnej – pozwala pozbyć się większości problemów z oddawaniem moczu.
To metoda bardzo fizjologiczna, w której w zasadzie w całości wyłuszczamy część gruczołową. Dzięki nowoczesnym technologiom i dobrej wizualizacji jesteśmy w stanie usunąć nawet bardzo duże prostaty. Wyłuszczamy jej tak dużo, że nie zdąży odrosnąć. Dodatkowo dzięki bardzo dobrej kontroli i sprzętowi, jesteśmy w stanie skutecznie zamknąć naczynia krwionośne – a warto wspomnieć, że im większa prostata, tym ich jest więcej i są grubsze. W związku z tym pacjenci tracą mało krwi, a to oznacza, że nawet ci bardzo obciążeni, mogą być bez problemu operowani. Również pacjenci przyjmujący leki przeciwzakrzepowe
– wyjaśnia dr Rafał Olejnik.
To nowy rozdział w leczeniu endoskopowym prostaty, który do niedawna był zarezerwowany tylko do niedużych, albo średnich prostat. Teraz pacjent nawet z dużym przerostem gruczołu krokowego dzień po takim zabiegu ma usuwany cewnik i może oddawać mocz bez problemów.
Biorąc pod uwagę starzejące się społeczeństwo, rozrost prostaty, dotyczy coraz większej liczby mężczyzn między 50. a 60. rokiem życia. Komfort życia tych mężczyzn znacznie spada. Często wstają w nocy wiele razy, próbując oddać mocz
– dodaje dr Olejnik.
To z kolei stwarza inne niebezpieczeństwa.
– U osób starszych takie nocne wstawanie może skończyć się złamaniem np. szyjki kości udowej. W zaawansowanym wieku, powikłania po takich urazach, potrafią być bardzo niebezpieczne – podkreśla dr dr. n. med. Maciej Przudzik z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej szpitala MSWiA i dodaje – od niedawna nasza placówka ma nowoczesny laser wysokoenergetyczny, który też jest dedykowany do tego typu małoinwazyjnych metod. Nasza klinika słynie właśnie z takich rozwiązań. Mamy duże doświadczenie, dlatego chcielibyśmy przeprowadzać takie zabiegi. To przyszłość urologii.