„W czasach współczesnych istotną przyczyną stłuszczenia wątroby stało się nadmierne spożycie fruktozy. Cukier ten jest głównie metabolizowany w wątrobie, powodując zużycie ATP. Sytuacja ta aktywuje szlak rozkładu AMP, w wyniku czego powstają duże ilości kwasu moczowego. Inną konsekwencją wzmożonego metabolizmu fruktozy jest aktywacja lipogenezy…” – dr n. med. Roman Łesiów.
W zajmującym felietonie „Jeszcze raz o fruktozie” w cyklu „Kontrowersje w medycynie” specjalista z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie dr n. med. Roman Łesiów zauważa, że równolegle ze wzrostem konsumpcji fruktozy znacząco zwiększyło się występowanie otyłości i nadwagi.
„Nadmierne spożycie fruktozy, szczególnie przy ograniczonej podaży błonnika (żywność przetworzona), można powiązać ze zwiększoną ilością chorób zapalnych jelit. Potwierdzają to badania na zwierzętach. Nadmiar fruktozy wpływa taż negatywnie na mikrobiotę jelitową.”
Zapraszamy do szczegółowej lektury tego ciekawego artykułu dra n. med. Romana Łesiowa opublikowanego w „Biuletynie Lekarskim”.
Biuletyn-Lekarski184_aktywny.pdf
„Biuletyn Lekarski” wydawany jest od 1989 r. jako dwumiesięcznik z przerwą wakacyjną. Co roku wychodzi pięć numerów „Biuletynu” w nakładzie 3400 egzemplarzy każdy. Jest on nieodpłatnie dystrybuowany wśród wszystkich członków Warmińsko-Mazurskiej Izby Lekarskiej. Zadaniem „Biuletynu” jest informowanie członków samorządu o aktualnych pracach organów Izby, w szczególności Okręgowej Rady Lekarskiej, Rzecznika Praw Lekarza, poszczególnych komisji problemowych. W „Biuletynie” publikowane są sprawozdania z aktualnych wydarzeń naukowych Izby, np. zjazdów naukowych, konferencji i warsztatów. Tutaj można także znaleźć zapowiedź zbliżających się ważnych wydarzeń w tym względzie.