Przejdź do treści strony

Najważniejsza jest profilaktyka

6 listopada br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie zostały przeprowadzone specjalistyczne badania profilaktyczne w zakresie mammografii i cytologii. W badaniach wzięły udział 22 panie z Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia „Forum Kobiet” w Pasymiu.

Badania, będące podsumowaniem akcji „Październik miesiącem świadomości raka piersi” a realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi skierowanego do pań wieku od 50 do 69 lat, zostały zorganizowane przez p. Danutę Tkacz – Pielęgniarkę Koordynującą Przychodnie i Pracownię Endoskopii Onkologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie i przeprowadzone przy współudziale: p. Agnieszki Ołdziej, p. Jagody Włodarskiej, p. Natalii Sudenis z Zakładu Diagnostyki Obrazowej oraz p. Bogusławy Bzdręgi z Poradni Ginekologicznej. Dziękując Naszym Paniom za sprawnie przeprowadzoną akcję, w tym miejscu składamy również podziękowanie Piekarni Dąbkowski z Olsztyna za wsparcie w postaci poczęstunku przygotowanego dla pań z Gminy Pasym uczestniczących w badaniach.

Aby zwrócić uwagę społeczeństwa na ten ważny problem i zachęcić do systematycznego badania się, które może uratować życie, październik ogłoszono „Miesiącem Walki z Rakiem Piersi”. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że w 2021 roku rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet, stanowiącym 25% wszystkich zachorowań u kobiet w przedziale 55-65 lat. Przyczyny jego powstawania wciąż nie są znane, a możliwości zapobiegania niewielkie. Niestety, jest on także najczęstszą przyczyną zgonów, stąd tak ważne są badania profilaktyczne.
Pamiętajmy: Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia!!!

W SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie można wykonać badania mammograficzne, USG piersi, badania cytologiczne również dla kobiet nieobjętych programem profilaktycznym, rejestrując się telefonicznie pod numerem (89) 539 83 44 oraz 511 566 085 w dniach Pn – Pt w godzinach 12:00-14:20, Czw. 12:00-16:50.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter