MOVEMBER (pochodzi od angielskich słów moustache – wąsy, i November – listopad), wąsopad – inicjatywa zainaugurowana w 2004 roku w australijskim Melbourne jest coroczną, trwającą miesiąc akcją, w której udział polega na zapuszczeniu wąsów w listopadzie. Pomysłodawcy wyszli z założenia, że wąsy, które nie są obecnie zbyt częstym elementem wizerunku, przyciągną uwagę otoczenia.
Celem jest prowokowanie do dyskusji na temat zdrowia mężczyzn oraz zwiększenie świadomości społecznej głównie na temat raka prostaty, ale także innych rodzajów raka dotykających mężczyzn.
W ramach przyłączenia się do inicjatywy, szerzenia działań edukacyjnych oraz zachęcania mężczyzn do profilaktyki, dr hab. n. med. Marek Roslan, prof. nadzw. UWM, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej w naszym Szpitalu, poruszał temat tego zagadnienia w audycji „Na zdrowie” w Radiu Olsztyn.
Prof. Marek Roslan szczególnie podkreślał jak ważna jest profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów, które gwarantuje wyleczenie choroby. Pierwsza wizyta u urologa powinna się odbyć po 50 r.ż. Należy pamiętać, że początkowy okres procesu nowotworzenia może charakteryzować się brakiem objawów oraz nieznacznymi wzrostami markera PSA, dlatego też bezwzględnie powinno się trzymać terminów okresowych wizyt u urologa. Podczas takiej wizyty zbierany będzie wywiad, wykonane będzie USG układu moczowego oraz badanie gruczołu krokowego per rectum. Do tego oczywiście zmierzony zostanie poziom markera PSA.
W razie wykrycia niepokojących objawów lub znacznie podwyższonego poziomu markera PSA, należy wykonać biopsję lub dodatkowe testy genetyczne lub badania obrazowe z użyciem specyficznych przeciwciał PSMA znakowanych izotopami Galu lub Technetu. Należy wspomnieć, że negatywne wyniki i niekorzystna diagnoza, to nie zawsze konieczność leczenia, gdyż w 1/3 przypadków pomimo obecności komórek nowotworowych nie jest wymagane leczenie.
W tej najtrudniejszej sytuacji, czyli konieczności leczenia medycyna obecnie może pacjentowi zaproponować coraz nowocześniejsze i skuteczniejsze metody terapeutyczne, takie jak:
- małoinwazyjna chirurgia w szerokim zakresie – np. operacje robotowe przez pojedynczy port
- wysokospecjalistyczna radioterapia
- najnowsze rodzaje leczenia chemioterapią i hormonoterapią
Zachęcamy mężczyzn do badania się i udziału w programach profilaktycznych, gdyż wczesne wykrycie nowotworów znacznie zwiększa szanse na ich wyleczenie.
Wywiad z dr hab. n. med. Markiem Roslanem pt. PESEL „skierowaniem” do urologa