Przejdź do treści strony

Międzynarodowy Dzień Radiologii

W Międzynarodowym Dniu Radiologii wszystkim Radiologom SP ZOZ MSWiA z W-MCO w Olsztynie składamy życzenia za ich codzienną pełną wyzwań pracę na rzecz wczesnego rozpoznania i skutecznego leczenia Naszych Pacjentów!

Co roku, 8 listopada, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Radiologii. Święto upamiętnia Wilhelma Conrada Röntgena, który 8 listopada 1895 roku odkrył istnienie promieniowania. Jak większość wielkich odkryć, tak samo i to zostało odkryte całkowicie przez przypadek – niemiecki fizyk Röntgen przeprowadzał rutynowe badania nad promieniowaniem. Spostrzegł, że promienie zostawiają ślad na kartonie ustawionym przypadkiem w poprzek wiązki tych promieni. Oznaczało to, że odpowiednia wiązka światła może przenikać przez ciała nieprzezroczyste. Nowy, jeszcze nieznany rodzaj promieni, został nazwany promieniowaniem X. Röentgen pragnął sprawdzić przez jakie ciała przechodzą te promienie. Ułożył więc między lampą a tekturą, talię kart oraz książkę. Papier nadal świecił, co oznaczało, że promienie przechodzą zarówno przez papier jak i tekturę, kolejnym krokiem było drewno, a ostatecznie – co najważniejsze – ludzka tkanka miękka. Aby to sprawdzić, zaprosił swoją żonę do laboratorium i wykonał pierwsze na świecie zdjęcie rentgenowskie ludzkiej dłoni. Promienie przechodząc przez tkankę, stworzyły obraz szkieletu dłoni oraz cień złotej obrączki jaką posiadała małżonka. Radiologia to dzisiaj jedna z ważniejszych i najszybciej rozwijających się dziedzin współczesnej medycyny.

Zawód lekarza radiologa był jednym z najbardziej niebezpiecznych zawodów w medycynie – teraz należy do najchętniej wybieranych. W ostatnich latach stał się bardzo atrakcyjny – chętnych jest więcej niż miejsc szkoleniowych. Do wyboru tej specjalizacji zachęca nowoczesna diagnostyka z użyciem aparatów pozwalających zajrzeć w głąb ludzkiego ciała. Osoby mające zainteresowania komputerowe, informatyczne doskonale się w tym odnajdują. A technika cały czas się rozwija. W tej chwili w Polsce jest mamy ponad 3 tys. lekarzy radiologów.

Radiolog – to lekarz odpowiedzialny za wykonywanie badań obrazujących ciało człowieka. Radiolog wykonuje badania przy pomocy ultradźwięków, pola magnetycznego oraz promieniowania rentgenowskiego. Specjalista w dziedzinie radiologii sporządza również opis wykonanego zdjęcia i na jego podstawie stawia diagnozę.

Lekarz radiolog wykonuje następujące badania:
Rentgenografia (RTG) – badanie stosowane w przypadku chorób i urazów układu kostno-stawowego. Wykonuje się je za pomocą wiązki promieniowania rentgenowskiego, przechodzącego przez ciało pacjenta i błonę rentgenowską, jest zapisywane w postaci obrazu.
Badanie ultrasonograficzne (USG) – badanie obrazowe, ukazujące wielkość i kształt poszczególnych narządów. Dzięki USG lekarz może ocenić ich stan – wykryć guzy, zgrubienia, torbiele, mięśniaki, stwierdzić rozwój choroby nowotworowej. W przypadku kobiet w ciąży USG pozwala określić, czy płód rozwija się prawidłowo, badanie jest również niezbędne do wykonania biopsji.
Mammografia – prześwietlenie piersi, które nie wymaga znieczulenia. Wskazuje guzki wielkości już od 3 mm, pozwala wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Czułość mammografii w przypadku raka piersi ocenia się na 80-95%.
Tomografia komputerowa (TK) – badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie i pozwalające uzyskać dokładny obraz badanych struktur narządów i kości. Tomografia to bezbolesne badanie wykonywane na pacjencie w pozycji leżącej. W wielu przypadkach badanie jest wykonywane ze środkiem kontrastowym – w takich sytuacjach pacjent musi więc wcześniej wykonać badania na poziom kreatyniny i mocznika, by można było ocenić pracę jego nerek.
Rezonans magnetyczny (MRI) – badanie przedstawiające przekroje narządów człowieka we wszystkich płaszczyznach. Podczas badania wykorzystywane są: pole magnetyczne, fale radiowe i komputer przetwarzający dane na obrazy.
Angiografia – inwazyjne badanie tętnic wieńcowych, które wykonuje się u osób przed operacją wymiany zastawek serca. Badanie określa stan tętnic wieńcowych, bypassów, stopień uszkodzeń lewej komory serca, a także niedrożność lub przewężenia naczyń wieńcowych.
Pantomogram – badanie wykonywane u osób, które noszą aparaty ortodontyczne jeszcze przed ich założeniem. Uzyskane zdjęcie obrazuje zęby i ich korzenie oraz żuchwę.
Densytometria – określa stan i wytrzymałość kości. Badanie wykorzystuje promienie rentgenowskie lub ultradźwięki, jego wykonywanie zaleca się osobom po 65. roku życia.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter