Ból jest objawem, który bardzo często towarzyszy chorym na nowotwory i pojawia się u około dwóch trzecich chorych w schyłkowym okresie życia. Może powstawać na skutek samej choroby, jak również stanowić powikłanie zastosowanych metod leczenia (np. ból po radioterapii, chemioterapii…
W bardzo przydatnej dla lekarzy praktyków i potrzebnej dla samych pacjentów publikacji pt. „Leczenie bólu u chorych na nowotwory” jednym z ekspertów odpowiadających na pytania dotyczące wybranych problemów diagnostycznych i terapeutycznych jest specjalista w zakresie anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny paliatywnej Szpitala Klinicznego MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie lek. Jacek Kowalczyk.
„Leczenie bólu jest jednym z najważniejszych aspektów poprawy jakości życia pacjentów, zwłaszcza z chorobami nowotworowymi i każdy z nich ma prawo do leczenia bólu – Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Skuteczne leczenie bólu opiera się na rozpoznaniu przyczyny dolegliwości, ich patomechanizmu. Kolejnym krokiem jest ocena nasilenia dolegliwości, których doświadczają pacjenci. Razem z pacjentem należy ustalić najbardziej dogodną dla niego drogę podania leku i na koniec wybrać preparat, który będzie dla niego najlepszy. Leczenie bólu powinniśmy rozpoczynać jak najwcześniej, nie czekając aż uniemożliwi on pacjentowi normalne funkcjonowanie” – lek. Jacek Kowalczyk, Szpital Kliniczny MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, Klinika Medycyny Paliatywnej i Psychoonkologii Katedry Onkologii Collegium Medicum UWM w Olsztynie, Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne „Palium”
Jak leczyć ból kostny?
„Podstawową zasadą farmakoterapii bólu kostnego jest stosowanie się do zasad drabiny analgetycznej Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Najczęściej stosowanymi lekami w przypadku bólu o łagodnym i umiarkowanym natężeniu są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), a w przypadku bólu silnego – opioidy”
„W przypadku bólu kostnego rozlanego, trudnego do zlokalizowania, spowodowanego licznymi przerzutami, szczególnie osteoblastycznymi, stosuje się terapię izotopami promieniotwórczymi mającymi powinowactwo do tkanki kostnej podawanymi dożylnie (89 stront, 153 samar). Efekt przeciwbólowy dostrzegalny jest po około 4 tygodniach od zastosowania izotopu. Leczenie to obarczone jest jednak wieloma powikłaniami”
„Neurodestrukcja. Zabiegi neurodestrukcyjne prowadzące do zahamowania przewodzenia impulsów bólowych od receptora przez rdzeń kręgowy do mózgu rozważa się u pacjentów, u których inne leczenie nie jest skuteczne. Zabiegi te często przynoszą natychmiastową i długotrwałą ulgę w odczuwaniu bólu”
– lek. Jacek Kowalczyk
Zapraszamy do lektury tej szczególnej publikacji „Leczenie bólu u chorych na nowotwory”, w której oprócz Pana Doktora, na pytania lekarzy praktyków odpowiadają eksperci w zakresie leczenia bólu pacjentów onkologicznych z innych ośrodków medycznych w kraju.
Szpital Kliniczny MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie posiadający aktualny Certyfikat „Szpital bez bólu” spełnia kryteria Polskiego Towarzystwa Badania Bólu w zakresie wprowadzania najwyższych standardów leczenia bólu.