Przejdź do treści strony

Kurs operacji laparoskopowych w uroginekologii

W dniach 1-2 lutego 2022 roku w Oddziale Ginekologii Onkologicznej i Uroginekologii Szpitala MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie odbył się kurs operacji laparoskopowych w uroginekologii. Szkolenie przeznaczone było dla lekarzy z całej Polski specjalizujących się w leczeniu obniżenia narządu rodnego i obejmowało sposoby zawieszania macicy bez otwarcia brzucha.
„Obecnie metody minimalnie inwazyjne są w ginekologii standardem postępowania. Celem kursu było pokazanie, że laparoskopia jest skutecznym narzędziem także podczas leczenia obniżenia narządu rodnego, a powrót pacjentek do zdrowia może być szybki i prawie bezbolesny” – mówi organizator kursu, prof. dr hab. Marcin Jóźwik.

Było to pierwsze takie szkolenie w Polsce pod patronatem European Urogynaecological Association (EUGA). Lekarze, biorący udział w kursie otrzymali dyplomy potwierdzające ukończenie certyfikowanego szkolenia honorowanego w całej Europie.

Operowanie metodą laparoskopową wymaga odpowiedniego treningu oraz zaawansowanego sprzętu. Blok Operacyjny Szpitala MSWiA w Olsztynie jest wyposażony w laparoskopy najnowszej generacji, dające także możliwość wybarwiania węzłów wartowniczych zielenią indocyjaninową (ICG). Z początkiem 2022 roku Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii dołączyło do nielicznego grona polskich szpitali, w których śródoperacyjnie węzły wartownicze najnowocześniejszą z metod wykrywa się w ginekologii, chirurgii i urologii.

Medycyna precyzyjna. Nowe możliwości olsztyńskiej Polikliniki (tvp.pl)

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter