Kwiecień miesiącem świadomości raka głowy i szyi!
Nowotwory głowy i szyi rozwijają się w wyniku niekontrolowanego wzrostu komórek tkanki nosa, zatok, gardła, krtani, gruczołów ślinowych i węzłów chłonnych szyi. Nowotwory głowy i szyi są zazwyczaj klasyfikowane według obszaru głowy lub szyi, z którego pochodzi nowotwór. Alkohol, tytoń i narażenie na HPV to najczęstsze czynniki ryzyka powiązane z niektórymi nowotworami głowy i szyi.
Palenie tytoniu i picie alkoholi wysokoprocentowych – te dwa czynniki, zwłaszcza zażywane równocześnie, zwiększają ryzyko zachorowania na nowotwory głowy i szyi nawet kilkaset razy!
Najczęstsze objawy:
- U osób z nowotworem zlokalizowanym w okolicach głowy i szyi pojawiają się bóle gardła oraz przewlekła chrypka. Nie pomagają tutaj tabletki do ssania i domowe mikstury z mleka i miodu.
- Często zdarza się również, że chory ma problemy ze smakiem i węchem. Objawy trwają dłużej niż trzy tygodnie? Wizyta u lekarza jest konieczna.
- Kolejnymi symptomami mogącymi świadczyć o nowotworze jest pieczenie języka i pojawiające się owrzodzenia jamy ustnej. Zmiany na policzkach bądź podniebieniu trudno się goją. Tego rodzaju objawy utrudniają jedzenie, więc osoba traci apetyt, a w rezultacie chudnie
- Rozwijający się nowotwór może objawiać się również problemami z przełykaniem. Chory odczuwa silny ból podczas jedzenia. Pojawia się też uczucie ciała obcego w okolicach krtani.
- Charakterystyczny jest także pojawiający się guz na szyi. Chorzy początkowo uważają, że jest to powiększony węzeł chłonny – taki, który boli nas przy infekcjach. Osoby zaczynają się martwić dopiero wtedy, gdy guz nie maleje pod wpływem silnej antybiotykoterapii.
Jako Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii zachęcamy do wykonywania badań kontrolnych w celu wykrywania potencjalnej choroby nowotworowej!