Przejdź do treści strony
II Łódzka Konferencja Kardioonkologiczna - 8-9 marca 202

II Łódzka Konferencja Kardioonkologiczna

W dniach 8-9 marca br. odbyła się II Łódzka Konferencja Kardioonkologiczna zorganizowana przez Zakład Kardioonkologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi oraz Oddział Kardiologii Wojewódzkiego Wielospecjalistycznego Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi.
Szpital Kliniczny MSWiA z W-MCO w Olsztynie reprezentował prof. dr hab. n. med. Radosław Grabysa kierując jedną z sesji konferencji „Kardiologia nie tylko dla kardiologów” i wygłaszając wykład pt. „Kardiotoksyczność nowych terapii onkologicznych”.

„Coraz częściej w codziennej praktyce spotykamy pacjentów chorych na nowotwór z towarzyszącymi schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Komplikuje to przebieg choroby nowotworowej oraz stwarza szereg trudności w leczeniu tych chorych.”

Program konferencji uwzględniał szereg zróżnicowanych zagadnień kardioonkologicznych. W tym roku szczególną uwagę poświęcono aspektom onkologii raka piersi oraz powikłaniami jego leczenia. Podsumowano rok 2023 po opublikowaniu w 2022 nowych wytycznych kardioonkologicznych Europejskiego Towarzystwa Kardioonkologicznego. Przedstawiono także inne istotne zagadnienia u chorych na nowotwór takie jak: monitorowanie efektów kardiotoksycznych, zaburzenia metaboliczne (cukrzyca, dyslipidemie), zaburzenia rytmu, nadciśnienie tętnicze, ostry zespół wieńcowy, niewydolność serca, powikłania zakrzepowo-zatorowe.

Spotkanie było okazją do zapoznania się z takimi zagadnieniami. Wykłady i dyskusje poprowadzą praktycy i eksperci zajmujący się na co dzień problemami z pogranicza onkologii i kardiologii oraz jednocześnie zajmujący się kardioonkologią naukowo, śledzący na bieżąco aktualny stan wiedzy.

Wykładowcy realizowali cel dydaktyczny wymieniając się własnymi doświadczeniami, dzieląc się wątpliwościami, których nie brakuje w tak trudnej dziedzinie jak kardioonkologia.

Rak to diagnoza, która zmienia życie, a walka o zdrowie to często walka nierówna, bo leki przeciwnowotworowe – z jednej strony ratują życie, z drugiej są toksyczne dla serca. Na Konferencji w Łodzi lekarze specjaliści szukali odpowiedzi na pytanie: Jak leczyć, żeby nie szkodzić?

Konferencja kardio-onkologiczna. Specjaliści przyjechali do Łodzi (tvp.pl)

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter