Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii Szpitala MSWiA w Olsztynie serdecznie zaprasza Panie na bezpłatne badania cytologiczne realizowane w ramach Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu profilaktycznego w ciągu ostatnich 3 lat lub otrzymały pisemne wskazanie do kolejnego badania we wcześniejszym terminie.
Uwaga: możesz zrobić badanie po roku, jeśli występują u ciebie czynniki ryzyka, takie jak zakażenie wirusem deficytu odporności typu ludzkiego (HIV), wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) lub przyjmujesz leki immunosupresyjne.
Zaleca się, aby każda kobieta robiła regularnie cytologię co trzy lata, jeśli lekarz nie zaleci inaczej. W Polsce każdego roku na raka szyjki macicy zapada 4 tys. kobiet (10 dziennie). Statystyki pokazują, iż połowa z nich niestety umiera, a powodem tego jest zbyt późne zgłoszenie się do lekarza.
Celem programu jest zmniejszenie umieralności wśród kobiet z powodu tego nowotworu. Porada obejmuje:
- wypełnienie ankiety,
- wykonanie bezpłatnie badania cytologicznego,
- decyzję lekarza o ewentualnym dalszym postępowaniu.
W przypadku otrzymania wyniku wymagającego dalszej diagnostyki skierujemy Pacjentkę na przeprowadzenie dodatkowych badań w ramach etapu pogłębionego programu.
Badanie cytologiczne jest całkowicie bezbolesne i bezpieczne.
Pozwala na wykrycie nieprawidłowości w komórkach nabłonka szyjki macicy. Nieprawidłowości te mogą doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Nie zawsze nieprawidłowy wynik oznacza diagnozę raka. Często mówi o łatwo wyleczalnych stanach, które jednak pozostawione bez leczenia i dalszej interwencji mogą doprowadzić do rozwoju nowotworu. Dlatego tak ważnym jest regularna profilaktyka i kontrola stanu swojego zdrowia.
Jak przygotować się do badania cytologicznego?
- na badanie nie należy zgłaszać się w czasie krwawienia miesiączkowego,
- od ostatniego dnia krwawienia miesięcznego powinny upłynąć co najmniej 4 dni,
- na badanie należy zgłaszać się nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki,
- co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie należy stosować żadnych leków dopochwowych,
- od ostatniego badania ginekologicznego powinien upłynąć co najmniej 1 dzień,
- należy zabrać ze sobą dowód osobisty.
Zapraszamy serdecznie do skorzystania z badań i programu profilaktycznego.
Wszelkich informacji udzieli nasze CALL CENTER: (89) 539-81-00, 539-82-45, 539-84-18, 539-88-30