W Szpitalu Klinicznym MSWiA w Olsztynie zakończone zostały prace budowlane związane z przebudową pomieszczeń VI piętra budynków E i F na potrzeby utworzenia Klinicznego Oddziału Hematologii oraz Ośrodka Transplantacji Szpiku. Już niedługo otwarcie Ośrodka!
W Dniu Dawcy Szpiku, przypadającego 13 października, chcemy zwrócić uwagę na znaczenie liczby zarejestrowanych potencjalnych dawców na możliwość uzyskania pomocy przez pacjentów wymagających transplantacji szpiku. Przeszczepienie komórek krwiotwórczych to zabieg ratujący życie w ponad 100 jednostkach chorobowych, nie tylko w białaczkach. Banki potencjalnych dawców tworzone są dla tych chorych, którzy wymagają podania komórek od innej osoby i nie mogą znaleźć dawcy wśród najbliższych krewnych. W bankach komórek krwiotwórczych poszukiwani są wtedy dawcy niespokrewnieni, którzy mają podobną zgodność tkankową co chorzy, dla którego jedyną szansą przeżycia jest przeszczep komórek krwiotwórczych. Każdy zarejestrowany dawca może okazać się „bliźniakiem genetycznym”.
Utworzenie ośrodka transplantacji szpiku oraz zwiększenie liczby łóżek hematoonkologicznych umożliwi realizację zadań publicznych, obecnie niewykonywanych w województwie warmińsko-mazurskim, jak również przyczyni się do poprawy jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych w Naszym Regionie.
W ramach wzmocnienia strategicznej infrastruktury ochrony zdrowia Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii Szpitala Klinicznego MSWiA w Olsztynie, na bazie Oddziału Klinicznego Hematologii, już niedługo otwarcie Ośrodka Transplantacji Szpiku. Będzie to pierwszy w regionie i kolejny tego typu ośrodek obok placówek, m.in. w: Białymstoku, Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie, w których potencjalny dawca szpiku może przejść badania przed oddaniem szpiku.
Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi!
Tylko 25% pacjentów znajduje zgodnego Dawcę w swojej rodzinie.
75% chorych potrzebujących przeszczepienia poszukuje Dawcy niespokrewnionego. Pomimo ponad 1,7 mln osób zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS, nadal co 5 pacjent nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, dlatego tak ważne zarówno dla pacjentów, jak i rozwoju transplantologii jest to, aby kolejne osoby rejestrowały się w bazach dawców. Ponad 9000 Pacjentów otrzymało drugą szansę na życie od Dawców niespokrewnionych z bazy Fundacji DKMS w Polsce.
Samo oddawanie szpiku jest bardzo proste, szybkie i praktycznie bezbolesne. Dawca przez 4-5 dni przyjmuje leki powodujące wzrost liczby komórek krwiotwórczych. Następnie z żyły łokciowej pobierana jest krew, z której separowane są wyżej wspomniane komórki. Całość trwa około 4 godzin. Wbrew panującej powszechnie opinii, szpiku nie pobiera się z rdzenia kręgowego. Tylko w około 1% przypadków pojawia się konieczność bezpośredniego pobrania szpiku z kości biodrowej.
Zachęcamy do tej formy pomocy potrzebującym!