Chirurgia robotowa stała się popularna, modna i cieszy się wielkim zainteresowaniem branży medycznej. Dynamicznie rośnie liczba szpitali wykorzystujących systemy robotowe do wykonywania zabiegów chirurgicznych. Zwiększa się liczba operacji i zróżnicowanie wykonywanych procedur, m.in. w urologii, ginekologii onkologicznej, chirurgii kolorektalnej. Duże placówki rozwijają centra chirurgii robotowej, szkolą kolejnych operatorów i wprowadzają roboty w kolejnych procedurach.
Również w Szpitalu MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie jako największej placówce onkologicznej w regionie utworzono Funkcjonalne Centrum Robotyczne rozwijając nowoczesną diagnostykę poświęconą urologii, w tym kompleksową diagnostykę gruczołu krokowego. W ramach Poradni Urologicznej szpitala otwarto dedykowany schorzeniom onkologicznym Gabinet Chorób Moczowo-Płciowych i Raka Prostaty. Od wielu lat szpital realizuje operacje małoinwazyjnymi metodami laparoskopowymi i w tym zakresie byliśmy pierwsi w regionie. Obecnie trzymając się światowych trendów w medycynie szpital również jako pierwszy w regionie wprowadził chirurgię robotową w zakresie urologii i z powodzeniem wykonujemy już zabiegi przy użyciu systemu robotycznego. Daje ona szansę precyzyjnego preparowania tkanek, skutecznego usunięcia nowotworu, ograniczenia powikłań i szybkiego powrotu do sprawności fizycznej. Chorzy po takich zabiegach są trwale wyleczeni, dłużej żyją przy zachowaniu tzw. dobrostanu (np. funkcja trzymania moczu, jakość życia seksualnego). Wykorzystywanie w operacjach, w zabiegach medycznych techniki robotowej to także krótki pobyt w szpitalu i minimalne okaleczenie, a co za tym idzie większy komfort psychiczny pacjentów.
W planach naszego ośrodka jest rozszerzenie możliwości wykonywania zabiegów robotycznych o operacje z zakresu chirurgii onkologicznej kolorektalnej i ginekologii onkologicznej.
Nowoczesna diagnostyka obrazowa realizowana jest w oparciu o wieloparametryczny rezonans magnetyczny prostaty oraz biopsję fuzyjną celowaną, która jest najnowocześniejszym rodzajem biopsji prostaty, łączącej obrazowanie ultrasonograficzne z rezonansem magnetycznym. Bardziej szczegółowo: jest to fuzja obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) i USG w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne zlokalizowanie zmian chorobowych oraz dobranie sposobu leczenia z minimalizacją działań niepożądanych tej procedury. Dla pacjentów istotna jest nie tylko skuteczność badania, ale też fakt, że w przypadku biopsji fuzyjnej diagnostyka jest mniej traumatyczna, ryzyko powikłań zredukowane do minimum, procedura trwa krótko i standardowo odbywa się w znieczuleniu miejscowym (w przypadku biopsji przezodbytniczej) lub w pełnym znieczuleniu nasiękowym i/lub dożylnym (biopsja przezkroczowa). Warto też podkreślić, że ze względu na precyzyjną diagnostykę, biopsja fuzyjna minimalizuje konieczność przeprowadzania kolejnych biopsji. Obecnie jest to rekomendowane przez Światowe i Polskie Towarzystwa Onkologiczne i Urologiczne. Nowoczesne minimalnie inwazyjne leczenie ma na celu skuteczne i trwałe wyleczenie z raka prostaty przy zachowaniu dobrej jakości życia, w tym w jak najszybszym powrocie do wykonywania czynności przed operacją, np. pracy, hobby, sprawności seksualnej. Rak gruczołu krokowego należy do najczęstszych męskich nowotworów wykrywanych w Polsce. Odpowiada za ok. 20 % zachorowań i ok. 10% zgonów z powodu nowotworów złośliwych. Statystycznie jest diagnozowany u jednego z siedmiu mężczyzn w Polsce.
Robot jest tylko narzędziem w rękach sprawnego operatora – zdecydowanie pomaga chirurgowi w sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu operacji, zabiegu, ale ostatecznie to lekarz specjalista decyduje o przebiegu procesu leczenia. Niewątpliwie robotyka pomaga chirurgom rozszerzyć możliwości wizualne i fizyczne. Aparat optyczny pozwala na prawie dziesięciokrotne powiększenie pola operacyjnego, a używanie narzędzia mają ok. 08 mm i można nimi poruszać z większym zakresem ruchu niż ludzka ręka. Robot niweluje również naturalne dla ludzkich dłoni mikrodrżenia. Lepsza wizualizacja pola operacyjnego i kontrola nad mikroinstrumentami oraz większa ruchomość narzędzi pomagają w precyzyjnym usunięciu prostaty.
Technika robotyczna realizowana w Szpitalu MSWiA w Olsztynie jest uzupełnieniem wielospecjalistycznego charakteru placówki, jaką jest Warmińsko-Mazurskie Centrum Onkologii.
Zainteresowanie mediów chirurgią robotową: