RÓŻOWA SOBOTA- NIE DAJ SIĘ RAKOWI KOCHAJ ŻYCIE

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ten miesiąc nazywany jest przez osoby zaangażowane w walkę z tym nowotworem „różowym miesiącem”. Przez 10 lat, w październiku właśnie, w Olsztynie organizowany był Marsz Różowej Wstążki, mający zwrócić uwagę kobiet na potrzebę systematycznego badania piersi. W tym roku marszu z różowymi wstążkami, balonikami i transparentami nie będzie. Za to Olsztyńskie Towarzystwo Amazonki i Wydział Zdrowia Urzędu Miasta zaprosili olsztynianki do Szpitala MSWiA wraz z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii.

Podczas Różowej Soboty kobiety miały możliwość skorzystania ze specjalistycznych badań mammograficznych, onkologicznych, cytologicznych. Mogły też zmierzyć ciśnienie tętnicze, poziom tkanki tłuszczowej i poziom toksyn w organizmie. Organizatorzy przygotowali też pokaz bardzo nowoczesnego urządzenia do wykrywania raka piersi: elastograf, który pozwala uzyskiwać kolorowy obraz tkanek piersi zaatakowanych przez nowotwór.

Urządzenie zaprezentował przedstawiciel producenta wspomagany przez dra Zbigniewa Łaganowskiego, specjalistę z zakresu ginekologii i położnictwa z wieloletnim stażem. Po pokazie chętne panie mogły poddać się badaniom na tym urządzeniu.

Było coś dla zdrowia, ale było też dla ciała. Organizatorzy przygotowali dla uczestników spotkania „Różowy lunch”, poczęstunek złożony z potraw i ciast, w których dominował kolor różowy. Przy konsumpcji można było wymienić poglądy i wiedzę, a także wyedukować się w profilaktyce raka piersi. Przygotowano też koncert olsztyńskiej grupy „Absolwent”.

Całe spotkanie poprowadziła wywodząca się z Olsztyna aktorka Anna Samusionek.

Sądząc po zainteresowaniu, tego typu przedsięwzięcia są bardzo potrzebne.