Przejdź do treści strony

AKCJA REJESTRACJI DAWCÓW SZPIKU – 16 lutego 2013 r. w Ośrodku Chemioterapii Jednodniowej (parter budynku B)

Naukowcy odkryli, że szpik kostny zbudowany jest z komórek szczęścia,
a jak wszyscy wiemy szczęście to jedyna rzecz która się mnoży gdy się ją dzieli!

Akcja Rejestracji Dawców Szpiku

Jak w jednym artykule można przekonać do uratowania komuś życia? Ja jednak spróbuję.

Oddając tak niewiele dajesz tak wiele

Słyszysz pytanie: czy chciałbyś zostać dawcą szpiku kostnego? Nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, ale to na pewno boli i jest niebezpieczne, bo szpik jest pobierany z kręgosłupa i można być później sparaliżowanym. Poza tym po co komplikować sobie życie? Ostatecznie czemu to ja mam zostać dawcą, niech ktoś inny to zrobi. Poradzą sobie beze mnie.

A tymczasem…

W Polsce rocznie ok. 10 tys. osób choruje na nowotwory krwi. Dla niektórych z nich jedyną szansa na życie jest przeszczep szpiku kostnego. 25% potrzebujących znajdzie dawcę rodzinnego, u reszty prawdopodobieństwo znalezienia niespokrewnionego dawcy wynosi 1:25000. Trzeba mieć więcej niż szczęście…

A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie!!!

Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. Najłatwiej jest pomyśleć, że mnie to nie dotyczy. Ale wyobraź sobie swoje udane czy mniej udane życie, które jednak kochasz. Może się zdarzyć, że to Ty lub bliska osoba usłyszy słowa: że życie może uratować Ci tylko przeszczep szpiku. Jak będziesz się czuć wiedząc, że tyle zdrowych osób – potencjalnych dawców – myśli właśnie tak.
Nigdy nie wiemy kiedy coś co myślimy, że nas nie dotyczy, jednak zacznie nas dotyczyć. Więc otwórz oczy na drugiego człowieka.

Kto???

Dawcą może zostać zdrowa osoba w wieku 18-50 lat. Podstawowe kryteria dyskwalifikujące dawcę to choroby przewlekłe wymagające stałego zażywania leków tj.: cukrzyca, łuszczyca, choroby tarczycy, choroby układu krążenia oraz zakażenia wirusami HIV, WZW typu B i C, CMV. Aby zgłosić się do rejestru dawców należy oddać 4 ml krwi, z której wykonane zostaną badania antygenów zgodności tkankowej HLA i trafi do światowego rejestru dawców szpiku kostnego Analogicznie do linii papilarnych każdy z nas ma unikalny HLA. Jednak gdzieś na drugiej półkuli lub nawet na tej samej ulicy może mieszkać nasz genetyczny bliźniak potrzebujący pomocy.

Kiedy zadzwoni telefon…

Jeśli tak jest zadzwoni telefon i padnie pytanie: czy chcesz być dla kogoś ostatnią nadzieją na życie??? Potrzebne będzie Twoje ponowne ostateczne potwierdzenie chęci oddania szpiku. Nastąpi ustalenie Twojego aktualnego stanu zdrowia i przeprowadzenie szczegółowych badań i ostatecznej weryfikacji medycznej. Może się zdarzyć, że zostaniesz poproszony o oddanie szpiku kilkakrotnie lub telefon nigdy nie zadzwoni. W każdej chwili również możesz wycofać swoje nazwisko z rejestru. Jednak ważne jest żeby Twoja decyzja była przemyślana, ponieważ chory zostaje przygotowany do przeszczepu poprzez całkowite zniszczenie własnego szpiku. Od tego momentu jest całkowicie bezbronny i wycofanie się dawcy w tym momencie może oznaczać dla niego wyrok śmierci.

Jak???

Jedną z metod pobierania szpiku kostnego jest wyselekcjonowanie komórek macierzystych z krwi za pomocą urządzenia nazywanego separatorem szpiku. Krew pobierana z żyły przedramienia jednej ręki przechodzi przez separator i wraca do dawcy przez żyłę drugiej ręki. Zabieg jest bezinwazyjny i trwa 3-4 godziny. Drugim sposobem jest wykonywane w znieczuleniu ogólnym pobieranie komórek krwiotwórczych z talerza kości biodrowej poprzez nakłuwanie krawędzi kości. Zabieg ten trwa 1-1,5 godziny. Następnego dnia dawca jest wypisany do domu. O tym którą metodą zostanie pobrany szpik decyduje dawca!!! Oddanie szpiku jest całkowicie bezpieczne. Po 2-3 tygodniach następuje całkowita regeneracja szpiku w organizmie dawcy. Niespokrewniony dawca szpiku pozostaje anonimowy, ale jeśli przeszczep się przyjmie i obie strony wyrażą zgodę może dojść do ich spotkania. Szpik kostny można oddać tylko honorowo i bezinteresownie. Dawca nie ponosi kosztów związanych z badaniami oraz procedurami związanymi z przeszczepem. Szpiku kostnego nie da się wyprodukować poza ludzkim organizmem, dlatego tak bardzo potrzebni są dawcy, którzy bezinteresownie chcą pomóc chorym, bez względu na nację, wyznanie czy kolor skóry.

Kap, kap płynie życie

Szpik jest podawany biorcy do żyły głównej w postaci kroplówki. Obecnie w Polsce jest zarejestrowanych ok. 150 tys. dawców szpiku kostnego. Dla porównania bank niemiecki liczy ponad 3 mln dawców, włoski – 500 tys., a w USA zarejestrowanych jest prawie 4,5 mln dawców. Ważne jest żeby nasz polski rejestr dawców się rozrastał, bo szansa zgodności genetycznej dwóch osób jest znacznie większa w obrębie jednego narodu niż poza jego granicami. Możesz mieć w tym swój udział!!!

Ratując jedno życie – ratujesz cały świat!!!!

Znałam osoby, które byłyby dzisiaj z nami, gdyby miłość mogła uzdrawiać a łzy wskrzeszać. Jednak choć miały miłości pod dostatkiem, zabrakło im bardzo przyziemnej rzeczy – kilku komórek, osoby, która podzieliłaby się kawałkiem siebie. Być może w rejestrze brakuje właśnie Ciebie! Nie mamy wielkiej mocy uzdrawiania chorych. Wiele chorób jest nieuleczalnych i jesteśmy wobec nich bezsilni, ale zróbmy to, co możemy zrobić. Na niektóre choroby lek mamy w sobie. Bo to właśnie szpik kostny jest drogocennym lekiem produkowanym przez nasz organizm.
Jako personel medyczny przyrzekaliśmy stać na straży zdrowia i życia ludzkiego.
Więc co teraz odpowiesz kiedy zapytam Cię czy chciałbyś zostać dawcą szpiku kostnego? Teraz już wiesz ze znaczy to tyle samo co: czy chciałbyś komuś uratować życie? A przecież chyba każdy by chciał…

Do zobaczenia na akcji!!!!!!

Jak zostać dawcą szpiku?

16 lutego 2013 r. w godz. 11:00-16:00 w Ośrodku Chemioterapii Jednodniowej (parter budynku B) odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku organizowana przez Stowarzyszenie „Jestem Pomagam Wpieram”, NZOZ Medigen i Fundację przeciwko Leukemii. Wystarczy przyjść, wypełnić kwestionariusz i oddać 4 ml krwi. Nie trzeba być na czczo.

Wpisz szukaną frazę i naciśnij enter