W dniach 19-21 września 2024 r. w Katowicach odbył się XXVIII Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Tegorocznej edycji przyświecało hasłem „Kardiologia dla życia. Od prewencji do interwencji”. Jak co roku, Kongres był najważniejszym wydarzeniem naukowym dla polskich kardiologów, w którym udział wzięli wybitni specjaliści z Europy i ze świata. Wydarzenie to było wyjątkowe również dlatego, że w trakcie niego obchodzono 70-lecie istnienia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia miała miejsce premiera i promocja bardzo ważnej dla lekarzy zainteresowanych i uprawiających prężenie rozwijającą się kardioonkologię, monografii naukowej „Zaburzenia rytmu serca u chorych poddawanych leczeniu onkologicznego”, która jest kolejną częścią tworzonej pod redakcją naukową dr. hab. n. med. Radosława Grabysy kierującego Oddziałem Chorób Wewnętrznych, Gastroenterologii i Kardiologii Onkologicznej oraz dr. hab. n. med. Tomasza Kubiatowskiego Biblioteki Onkologa Praktyka (pierwsza część cyklu to wydana ponad rok temu monografia naukowa pt. „Praktyczna kardioonkologia – wybrane zagadnienia”. Książka, która miała swoją „odsłonę” w Katowicach, powstała pod kierunkiem wybitnych polskich kardiolożek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – prof. Ewy Lewickiej i dr. n. med. Aleksandry Liżewskiej-Springer, które zawodowo związane są z Kliniką Kardiologii i Elektroterapii, stanowiąc jednocześnie podstawę gdańskiej szkoły kardioonkologicznej. Do pracy nad tą pozycją autorki zaprosiły czołowych polskich kardiologów z wielu ośrodków zajmujących się tymi problemami (między innymi nad tzn. RG i TK).
Uczestnicy Kongresu Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego mieli okazję zapoznać się także z najnowszymi osiągnięciami i badaniami w dziedzinie kardiologii, wytycznymi PTK oraz Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, a także wziąć udział w licznych sesjach tematycznych, warsztatach i panelach dyskusyjnych. Program obejmował 130 sesji różnego rodzaju, prowadzonych przez czołowych ekspertów, którzy przedstawili innowacyjne metody prewencji, diagnostyki oraz leczenia, najnowsze wyniki badań klinicznych oraz omówili wyzwania stojące przed współczesną kardiologią oraz specjalizacjami ściśle z nią powiązanymi.