Kampania Movember to coś więcej niż tylko zapuszczanie wąsów. To ruch, który ma realny wpływ na zmianę postaw i świadomości społecznej w kwestii męskiego zdrowia.
W sobotę 25 listopada w Szpitalu Klinicznym MSWiA z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie, na podsumowanie akcji Movember odbyło się otwarte spotkanie ze specjalistami urologii – w programie, m.in. badania PSA, konsultacje medyczne oraz prelekcja dotycząca profilaktyki onkologicznej mężczyzn. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem mężczyzn, którzy mogli skorzystać z badań w kierunku wykrycia raka prostaty oraz z fachowych porad lekarza specjalisty w zakresie urologii.
Łącznie przeprowadzono:
- 39 badań PSA
- 22 badania cytologiczne
- 36 badań tomograficznych
Na zakończenie sobotniej akcji niezwykle interesujący wykład dotyczący wykrywania, profilaktyki oraz leczenia raka prostaty poprowadził dr hab. n. med. Roman Sosnowski – lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej Szpitala MSWiA w Olsztynie.
„Doktor mówił w taki sposób, że czekając na badania w pewnym momencie przestałem bać się o ich wynik… Nawet, gdy wynik badania będzie pozytywny, w prezentacji dostrzegłem szansę na skuteczne leczenie, i to tu w Olsztynie, w tym szpitalu…” – Andrzej (64 lata)
„To był bardzo interesujący wykład, pan profesor był niezwykle przekonujący i wiarygodny. Szczególnie zaciekawiły mnie możliwości, jakie w chirurgii daje robot. Cieszę się, że my mężczyźni mamy w Olsztynie takich specjalistów. Nie żałuję, że zostałem do końca tego sobotniego spotkania. Dziękuję Poliklinice za akcję Movember!” – Jerzy (72 lata)
W Polsce kampania Movember obejmuje szereg działań profilaktycznych, w tym bezpłatne badania USG jąder i poziomu PSA we krwi.
Przełamanie stereotypów, otwarta rozmowa o problemach zdrowotnych i promocja profilaktyki to fundamenty, na których budujemy zdrowszą przyszłość dla mężczyzn. Movember to przypomnienie, że prawdziwa męskość to troska o własne zdrowie.
Badania zostały zorganizowane przez Panią Danutę Tkacz – Kierownika Przychodni SK MSWiA w Olsztynie i przeprowadzone przy współudziale: Jolanty Stypułkowskiej – położnej, Małgorzaty Borowskiej – pielęgniarki, Agnieszki Ołdziej i Małgorzaty Laskowskiej – rejestratorek medycznych oraz Małgorzaty Karnickiej – technika elektroradiologii, Małgorzaty Runo – diagnosty laboratoryjnego, Tatiany Dziekańskiej i Katarzyny Wilk – techników analityki medycznej, Lilli Piaseckiej – rejestratorki laboratoryjnej oraz Iwony Wojczulanis – inspektora działu organizacji.
Serdecznie dziękujemy Naszym Paniom za profesjonalizm i poświęcony czas w sprawnym przeprowadzeniu tak szeroko zakrojonych badań w dniu wolnym od pracy!
Relacja w TVP Olsztyn
Profilaktyka nowotworowa. Bezpłatne badania w poliklinice (tvp.pl)