Rak piersi „dotyka” nie tylko kobiety. To także problem jej partnera, ojca, syna…
Kobiety są ważne dla swoich bliskich, dlatego ważne jest, żeby bliskie im osoby również były zaangażowane w ich zdrowie.
Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. W Polsce rocznie odnotowuje się ponad 18 tysięcy nowych przypadków zachorowań na raka piersi oraz blisko 6 tysięcy zgonów z powodu tego nowotworu. Na raka piersi przypada 22 proc. wszystkich przypadków nowotworów wśród Polek. Częstość występowania choroby wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50 roku życia (w Polsce 80% pacjentek).
Przyczyny raka piersi nie zostały jeszcze do końca poznane. Zostały natomiast określone czynniki, które w znaczący sposób przyczyniają się do zwiększania ryzyka zachorowania. Do najważniejszych należą:
- styl życia (dieta obfita w tłuszcze nasycone, palenie tytoniu, spożywanie alkohol);
- niska aktywność fizyczna; nadwaga i otyłość;
- czynniki hormonalne (długotrwałe stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, HTZ),
- obciążenie rodzinne i czynniki dziedziczne (mutacje genów BRCA1 i BRCA2);
- płeć i wiek – rak piersi występuje najczęściej u kobiet w wieku od 50 do 69 lat.
O sukcesie terapeutycznym decyduje czas rozpoznania. Im wcześniej choroba zostaje wykryta, tym większa szansa na powrót do zdrowia. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że 5-letnie przeżycia u kobiet z rakiem piersi wykrytym w latach 1995-1999 uzyskiwano w naszym kraju u 67 proc. pacjentek. W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano go w latach 2005-2009 wskaźnik ten zwiększył się do 74 proc. Nadal jednak jest on o prawie 10 punktów procentowych niższy niż w Europie Zachodniej i USA.
Dłuższe przeżycia kobiet z rakiem piersi będzie można uzyskać głównie dzięki wczesnemu wykrywaniu tego nowotworu. Decydujące znaczenie ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie. Jest ono możliwe dzięki regularnie przeprowadzanym badaniom mammograficznym.
W Polsce funkcjonuje program profilaktyki raka piersi, w ramach którego wykonywane jest badanie mammograficzne dedykowane kobietom w wieku 50-69 lat.
Polki nadal jednak zbyt rzadko poddają się regularnym badaniom pozwalającym wcześnie wykryć nowotwory piersi. Na bezpłatne badania mammograficzne, refundowane z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia, zgłasza się zaledwie 17 proc. kobiet w wieku 50-69 lat, dla których są one przeznaczone.
Zapraszamy Panie w wieku 50-69 lat na bezpłatne badania mammograficzne w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej – Pracownia mammografii Budynek D piętro I przy al. Wojska Polskiego 37 w Olsztynie.
Rejestracja telefoniczna w dni powszednie od 7.30 do 15.00 (w czwartki do godz. 17) telefon 89 539 83 44.
Gwarantujemy pacjentkom bezpieczeństwo, szybką diagnostykę i kompleksowe leczenie na wysokim poziomie.